2 listopada 2007

Najpopularniejsze wirusy października 2007 według Kaspersky Lab

Kaspersky Lab, producent oprogramowania antywirusowego i służącego do ochrony danych, opublikował listę dwudziestu szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w październiku 2007 r.

Gdyby październikowa lista została przygotowana na podstawie danych z pierwszych 26 dni października, nie uwzględniałaby dwóch istotnych incydentów związanych ze szkodliwym oprogramowaniem. Mowa tu o dwóch masowych wysyłkach, które miały miejsce pod koniec miesiąca. Wysyłki te można zaliczyć do największych w ciągu ostatnich miesięcy, zwłaszcza w rosyjskim Internecie.

Pierwsza z nich zepchnęła atak phishingowy Fraud.ay na drugie miejsce w rankingu. Stało się to za sprawą niezidentyfikowanych cyberprzestępców, którzy po raz kolejny próbowali uzyskać dostęp do kont użytkowników Yandex.Money. W tym celu stworzyli dziesiątki fałszywych stron internetowych i zorganizowali wysyłkę spamu, w którym użytkownicy proszeni byli o kliknięcie odsyłacza zawartego w wiadomości i wprowadzenie informacji dotyczących ich konta. Cyberprzestępcy nawet nie pofatygowali się sprawdzić odsyłacze, które zamieścili w wiadomości phishingowej.

Zrobili błąd w adresie strony WWW, który uniemożliwił otwarcie strony z przeglądarek Microsoft Outlook oraz Outlook Express, standardowych klientów pocztowych. Jedynym klientem pocztowym, który ignorował ten błąd i otwierał stronę internetową, był The Bat! Klient ten został użyty do stworzenia wiadomości, jednak cyberprzestępcy nie zadali sobie trudu, aby sprawdzić, czy działa również z innymi klientami pocztowymi.

Ponadto, strony phishingowe zlokalizowane były w zasobach, które wcześniej wykorzystywane były do podobnych ataków i zostały umieszczone na czarnej liście Anti-Phishing Working Group. W rezultacie filtry anty-phishingowe wbudowane do przeglądarek Internet Explorer 7 oraz Firefox blokowały te strony.

Tak więc cała sprawa okazała się burzą w szklance wody. Atak został przeprowadzony na dużą skalę, był jednak nieskuteczny.

Bardziej interesujący był drugi atak, który zaczął się w piątek, 26 października. Ruch pocztowy zalały wiadomości zawierające plik PDF. Plik ten zawierał znanego, wykrytego niedawno exploita wykorzystującego lukę w zabezpieczeniach produktów Adobe. Po otwarciu pliku PDF wykonywany był szkodliwy kod oraz instalowany trojan downloader. Atak ten znajduje się na szóstym miejscu w naszym rankingu: Exploit.Win32.PDF-URI.k

Trzecią nowością jest klasyczny wirus plikowy Virut.a. Szkodnik ten został po raz pierwszy wykryty w maju 2006 r., teraz udało mu się wejść do dwudziestki najbardziej rozpowszechnionego szkodliwego oprogramowania. W jaki sposób? Wykorzystywana przez niego metoda jest dość powszechna wśród dzisiejszych wirusów: szkodnik infekuje pliki robaków pocztowych.

Pozostałe pozycje w rankingu zajmują starzy dobrzy znajomi: robak NetSky, Mydoom, Bagle, Feebs, Nyxem oraz Scano.

Nawet powrót robaka Lovegate.w nie jest niespodzianką, ponieważ szkodnik ten pozostaje stosunkowo aktywny w krajach położonych w pobliżu miejsca jego pochodzenia, Azji południowo-wschodniej.

Jedyna nowość na wrześniowej liście, atak phishingowy Paylap.bg, znalazł się na ostatnim miejscu.

Pozostałe szkodliwe programy stanowiły 8% wszystkich szkodników w ruchu pocztowym, co świadczy o tym, że w ruchu krąży stosunkowo duża liczba robaków i trojanów z innych rodzin.

Pełny raport znajduje się w Encyklopedii Wirusów Virislist.pl pod adresem: http://viruslist.pl/analysis.html?newsid=462.