22 sierpnia 2007

Komunikatory internetowe: ułatwiają komunikację biznesową, ale niosą zagrożenia

Kaspersky Lab, producent oprogramowania służącego do ochrony danych, opublikował nowy artykuł: "Komunikatory internetowe: ułatwiają komunikację biznesową, ale niosą zagrożenia". W artykule analitycy z InfoWatch, marki Kaspersky Lab skupiającej się na ochronie danych przed wyciekami, utratą i zniszczeniem, zaprezentowali wyniki badania dotyczącego wykorzystywania komunikatorów internetowych w firmach.

Badanie przeprowadzono między 1 maja a 1 czerwca 2007 roku. Opiera się na odpowiedziach 1101 respondentów z całego świata, którzy wypełnili ankietę online na stronie SecurityLab.ru. Ankieta ta została skierowana głównie do doświadczonych ekspertów z dziedziny technologii oraz bezpieczeństwa informatycznego odwiedzających stronę SecurityLab.ru.

Badanie potwierdza, że komunikatory internetowe stają się podstawowym narzędziem komunikacji biznesowej. Firmy zaczynają uświadamiać sobie zagrożenia związane z wykorzystywaniem takich technologii oraz podejmować działania zapobiegawcze. Jednak wiele firm woli całkowicie ignorować ten problem, przez co stają się potencjalnym celem ataków złodziei "z wewnątrz".

Przyjmując za fakt dalsze rozpowszechnienie komunikatorów w środowisku biznesowym, możemy spodziewać się wzrostu liczby narzędzi przeznaczonych do ochrony firm przed zagrożeniami związanymi z wykorzystaniem takich technologii. Z czasem liczba firm, które ignorują ten problem, zmniejszy się, podczas gdy zapotrzebowanie firm oraz podaż producentów rozwiązań wzrośnie z powodu eskalacji zagrożeń oraz głośnych incydentów utraty poufnych informacji za pośrednictwem komunikatorów internetowych spowodowanej działaniami wewnętrznych złodziei firmowych.

"Podatność na zagrożenia zwiększa się z kilku powodów" - mówi Alexey Dolya, autor artykułu. "Po pierwsze, istnieje grupa szkodliwych programów, które atakują protokoły komunikatorów. Po drugie, ze względu na istnienie luk w zabezpieczeniach program kliencki może stanowić potencjalny cel hakerów. Po trzecie, poufne informacje wysyłane za pośrednictwem komunikatorów internetowych łatwo mogą zostać przechwycone przez osoby, które chcą to zrobić i wiedzą jak. Jeśli dodamy do tego rozgoryczonego lub nielojalnego pracownika firmy, który posiada determinację i potrafi wysłać na zewnątrz poufne dane za pośrednictwem komunikatora internetowego, od razu zrozumiemy, dlaczego mamy powody do niepokoju."

Pełny artykuł można znaleźć w Encyklopedii Wirusów www.viruslist.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://viruslist.pl/analysis.html?newsid=456.

Informacje o firmie InfoWatch

InfoWatch jest marką firmy Kaspersky Lab tworzącą i dystrybuującą innowacyjne rozwiązania służące do ochrony poufnych danych firmowych przed wyciekami, utratą i zniszczeniem. Rozwiązania firmy InfoWatch pozwalają także na zapewnienie zgodności z narodowymi i międzynarodowymi standardami. Firma InfoWatch powstała w 2003 roku a do jej klientów należą między innymi: United Energy Systems (rosyjski monopolista energetyczny), Transnieft (największa na świecie kompania naftowa), Beeline (największy rosyjski operator telefonii komórkowej) oraz Vneshtorgbank (największy rosyjski bank). Więcej informacji o firmie można znaleźć na stronie: www.infowatch.com.