19 lipca 2007

Lista najbardziej charakterystycznych szkodliwych programów, czerwiec 2007 r.

Kaspersky Lab, producent rozwiązań służących do ochrony danych, opublikował listę najbardziej charakterystycznych szkodliwych programów czerwca 2007.
  1. Najbardziej pazerny trojan atakujący banki - w czerwcu tytuł ten przypadł trojanowi Trojan-Spy.Win32.Small.cz, który atakował 84 organizacji finansowych, o trzy mniej niż majowy zwycięzca w tej kategorii.

  2. Najbardziej pazerny trojan atakujący systemy płatności online – w czerwcu był nim Backdoor.Win32.VB.bck, który śledził użytkowników trzech różnych systemów płatności online.

  3. Najbardziej pazerny trojan atakujący karty płatnicze - tytuł ten zdobył majowy zwycięzca w tej kategorii Trojan-PSW.Win32.VB.kq, który "rozkręca się" coraz bardziej. W czerwcu został wykryty nowy wariant atakujący pięć różnych systemów kart płatniczych, o jeden więcej niż w maju.

  4. Najbardziej ukradkowy program – w czerwcu tytuł ten powędrował do backdoora Backdoor.Win32.Amutius.143, który został spakowany osiem razy przy pomocy różnych kompresorów

  5. Najmniejszy szkodliwy program - na miano to zasłużył w czerwcu program o rozmiarze zaledwie 14 bajtów - Trojan.BAT.DelTree.d. Mimo niewielkiego rozmiaru, szkodnik ten potrafi nieźle "narozrabiać", ponieważ usuwa wszystkie foldery z dysku.

  6. Największy szkodliwy program - w czerwcu był to Trojan-Spy.Win32Banbra.ha o rozmiarze prawie 30MB (który nie może się jednak mierzyć z majowym olbrzymem).

  7. Najbardziej szkodliwy program - w tym miesiącu zwycięzcą w tej kategorii jest Trojan.Win32.AddUser.k, który usuwa rozwiązania antywirusowe i usługi z dysku, pamięci RAM i wszystkie związane z nimi klucze rejestru.

  8. Najbardziej rozpowszechniony szkodliwy program w ruchu pocztowym - w czerwcu na miano to zasłużył Email-Worm.Win32.NetSky.q, który stanowił ponad 16% całego szkodliwego ruchu pocztowego.

  9. Najbardziej rozpowszechniona rodzina trojanów - w kategorii tej wyraźnie prowadzi Trojan-Downloader.Win32.Agent - w czerwcu wykryliśmy 501 nowych wariantów tego szkodnika.

  10. Najbardziej rozpowszechniona rodzina wirusów/robaków w tym miesiącu jest to Zhelatin - w czerwcu przechwyciliśmy 49 modyfikacji tego robaka.

"Tak duża liczba wariantów trojanów oznacza, że twórcy wirusów wcale nie myślą o tym, żeby uciec na plażę. A to oznacza, że my również nie możemy" - mówi Yury Mashevsky, analityk wirusów z Kaspersky Lab i autor zestawienia. "Za miesiąc kolejna lista - nie przegapcie!"