13 lutego 2001

I.Worm.Kurnikova - ściga fanów sławnej tenisistki

Jest to robak internetowy, który według doniesień zainfekował już wiele komputerów w Ameryce Północnej oraz Azji. Wirus rozprzestrzenia się podobnie do "popularnego" robaka "ILOVEYOU", odkrytego w maju 2000.

Dzięki wbudowanemu modułowi analizy skryptów, Kaspersky Anti-Virus wykrywał nowego wirusa bez konieczności atualizacji baz danych. Wirus został stworzony przy użyciu aplikacji służącej do projektowania robaków - "[K]Alamar's Vbs Worms Creator". Program umożliwia nawet początkującym użytkownikom komputerów tworzenie własnych wirusów skryptowych. Robak napisany jest w języku Visual Basic Script (VBS), a jego kod jest zaszyfrowany. Bakcyl rozprzestrzenia się w wiadomościach e-mail z załączonym, zainfekowanym plikiem "AnnaKournikova.jpg.vbs."

Gdy załącznik zostanie uruchomiony, robak dodaje się do rejestru systemowego i niezauważalnie dla użytkownika wysyła zainfekowane wiadomości pod wszystkie adresy, zapisane w książce adresowej prorgramu Microsoft Outlook. Aby uniknąć wysyłania kilku wiadomości pod ten sam adres, wirus tworzy dodatkowy wpis w rejestrze:

HKEY_CURRENT_USER\Software\OnTheFly\mailed

Poza masowym wysyłaniem zainfekowanych wiadomości, co powoduje zapychanie kanałów informacyjnych, 26 stycznia wirus uruchamia domyślną przeglądarkę internetową i przy jej użyciu otwiera holenderską stronę WWW.

Podobnie do "ILOVEYOU", robak używa triku z podwójnym rozszerzeniem w celu ukrycia swych podejrzanych zamiarów. Większość użytkowników widząc rozszerzenie "JPG.VBS" nie podejrzewa, że w takim pliku może znajdować się wirus. Dodatkowo, w domyślnej konfiguracji systemu Windows, rozszerzenie "VBS" jest ukryte.

Aby uchronić się przed infekcją, pod żadnym pozorem nie należy otwierać załącznika "AnnaKournikova.jpg.vbs".

Aby pozbyć się wirusa:

  1. Usuń plik "AnnaKournikova.jpg.vbs" z katalogu systemowego Windows;
  2. Usuń następujące klucze z rejestru systemowego:

    HKEY_CURRENT_USER\Software\OnTheFly
    HKEY_CURRENT_USER\Software\OnTheFly\mailed