• Ilość mobilnego oprogramowania ransomware wzrosła ponad trzykrotnie w pierwszym kwartale 2017 r.

  22 maja 2017 - Przeglądy

  Nic nie wskazuje na to, że globalne zagrożenie związane z oprogramowaniem ransomware zmniejszy się: z raportu Kaspersky Lab dotyczącego cyberzagrożeń w I kwartale 2017 r. wynika, że ilość mobilnych programów ransomware wzrosła ponad trzykrotnie w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku. Zwiększyła się także ilość zagrożeń szyfrujących dane dla innych urządzeń, systemów oraz sieci - w badanym okresie pojawiło się 11 nowych rodzin programów kryptograficznych oraz ponad 55 tysięcy nowych modyfikacji.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky Lab uruchamia serwis Threat Intelligence Portal

  18 maja 2017 - Informacje o produktach

  Wobec rosnącego zagrożenia dla firm ze strony cyberprzestępczości oraz obaw związanych z atakami ukierunkowanymi, do których przyznaje się niemal połowa (49%) firm na całym świecie, potrzeba wymiany informacji dotyczących cyberzagrożeń nigdy nie była bardziej paląca. Aby pomóc firmom w uzyskiwaniu dostępu do najbardziej istotnych informacji o zagrożeniach oraz wesprzeć ich codzienne zmagania ze złożoną cyberprzestępczością, Kaspersky Lab uruchomił Threat Intelligence Portal, unikatowy serwis online stworzony w celu usprawnienia pracy centrów operacji bezpieczeństwa w obliczu setek, a nawet tysięcy alarmów o zagrożeniach. Serwis jest dostępny dla subskrybentów usługi Kaspersky Security Intelligence.

  Czytaj dalej >
 • Ataki ransomware WannaCry mogą być powiązane z grupą cyberprzestępczą Lazarus - komentarz Kaspersky Lab

  16 maja 2017 - Informacje o zagrożeniach

  W poniedziałek, 15 maja 2017 r., badacz z firmy Google opublikował na Twitterze poszlaki wskazujące na potencjalny związek między atakami oprogramowania szyfrującego dane WannaCry, które zainfekowało dziesiątki tysięcy komputerów na całym świecie, a szkodliwym programem przypisywanym grupie cyberprzestępczej Lazarus, która stoi za serią potężnych ataków na organizacje rządowe, media oraz instytucje finansowe. Największe operacje tej grupy dotyczą ataków na studio Sony Pictures w 2014 r., Centralny Bank Bangladeszu w 2016 r. oraz dalsze włamania do organizacji finansowych w 2017 r. - także w Polsce.

  Czytaj dalej >
 • Botnet Ztorg: niemal milion urządzeń mobilnych zainfekowanych w ciągu roku

  15 maja 2017 - Informacje o zagrożeniach

  Badacze z Kaspersky Lab wykryli działającą na dużą skalę sieć, która promuje aplikacje zainfekowane trojanem Ztorg za pośrednictwem kampanii reklamowych. Wyrafinowany botnet reklamowy zainfekował setki tysięcy urządzeń mobilnych z systemem Android szkodliwym oprogramowaniem, które pozwala atakującym na generowanie zysku poprzez wyświetlanie reklam, ukradkowe instalowanie oprogramowania, a nawet zakup nowych aplikacji. Kampanie te są skutecznie prowadzane od ponad roku, wykorzystując jak dotąd niemal 100 różnych zainfekowanych programów.

  Czytaj dalej >
 • Atak oprogramowania ransomware WannaCry z 12 maja - komentarz Kaspersky Lab

  13 maja 2017 - Wiadomości prasowe

  W ubiegły piątek doszło do zmasowanego, ogólnoświatowego ataku oprogramowania ransomware o nazwie WannaCry. Zadaniem szkodliwego programu było zaszyfrowanie danych ofiar i żądanie zapłacenia okupu. Badacze z Kaspersky Lab przeanalizowali dane dotyczące ataku i mogą poinformować, że systemy ochrony wykorzystywane w rozwiązaniach firmy wykryły przynajmniej 45 000 prób infekcji w 74 krajach, z czego najwięcej odnotowano w Rosji.

  Czytaj dalej >
 • Cisza przed burzą: Kaspersky Lab analizuje ataki DDoS w I kwartale 2017 r.

  11 maja 2017 - Przeglądy

  Pierwszy kwartał 2017 roku potwierdził prognozy dotyczące ewolucji ataków DDoS sformułowane przez ekspertów z Kaspersky Lab na podstawie wyników odnoszących się do ubiegłego roku. Pokazał ponadto, że tak jak my wszyscy cyberprzestępcy również potrzebują przerwy. Mimo utrzymującej się rosnącej popularności zaawansowanych działań cyberprzestępczych mających na celu zatrzymanie funkcjonowania infrastruktury IT, w firmach odnotowano znaczący spadek ogólnej liczby ataków DDoS oraz zmianę w ich rozkładzie geograficznym.

  Czytaj dalej >
 • Badanie Kaspersky Lab: ludzie narażają się na ból po utracie danych i sami są temu winni

  10 maja 2017 - Wiadomości prasowe

  Ludzie uwielbiają swoje urządzenia cyfrowe. Mimo to narażają ich bezpieczeństwo poprzez własne ryzykowne zachowanie. Nowe badanie przeprowadzone przez Kaspersky Lab ujawnia sprzeczność w stosunku do danych - pomimo świadomości zagrożenia ze strony cyberprzestępców ludzie nie zapewniają im odpowiedniej ochrony: około połowa z nich nie stosuje nawet podstawowych środków bezpieczeństwa, takich jak hasła czy PIN-y.

  Czytaj dalej >
 • Nowy Kaspersky Endpoint Security for Business zapewnia udoskonaloną ochronę danych i łatwiejsze użytkowanie na wszystkich platformach

  5 maja 2017 - Wiadomości prasowe

  Kaspersky Lab informuje o udostępnieniu nowej, polskojęzycznej wersji Kaspersky Endpoint Security for Business - flagowego rozwiązania przeznaczonego do ochrony firm przed nieustannie ewoluującym krajobrazem cyberzagrożeń. Nowe wydanie, oprócz tradycyjnie niezawodnej ochrony opartej na najczęściej nagradzanym w branży rozwiązaniu, oferuje wiele udoskonaleń, które zapewniają łatwiejsze użytkowanie oraz scentralizowane zarządzanie szerszym wachlarzem platform, aplikacji i urządzeń.

  Czytaj dalej >
 • Co czwarty bank ma trudności z weryfikacją tożsamości klientów bankowości online

  4 maja 2017 - Wiadomości prasowe

  Według najnowszego badania Kaspersky Lab dotyczącego cyberzagrożeń wymierzonych w instytucje finansowe, 24% banków na całym świecie boryka się z problemem identyfikacji swoich klientów w ramach świadczenia usług bankowości cyfrowej. Zważywszy na to, że ponad połowa banków (59%) spodziewa się coraz większych strat finansowych w ciągu następnych trzech lat na skutek oszustw, weryfikacja tożsamości użytkownika powinna zajmować centralne miejsce w strategii bezpieczeństwa instytucji finansowych.

  Czytaj dalej >
 • Spam i phishing w I kwartale 2017 r. - spadek liczby niechcianych e-maili pochodzących z największego na świecie botnetu spamowego

  2 maja 2017 - Przeglądy

  Według raportu Kaspersky Lab poświęconego ewolucji spamu i phishingu w I kwartale 2017 r. największa na świecie spamowa sieć zainfekowanych maszyn (tzw. botnet), Necurs, odnotowała stosunkowy spadek liczby oszukańczych wiadomości e-mail. W grudniu 2016 r. pułapki spamowe firmy Kaspersky Lab wykryły ponad 35 milionów tego typu wiadomości e-maili, natomiast w marcu 2017 roku ich liczba spadła do zaledwie 7 tysięcy.

  Czytaj dalej >