• Cybergang BlueNoroff opróżnia konta startupów zajmujących się kryptowalutą - także w Polsce

  14 stycznia 2022 - Wiadomości prasowe

  Eksperci z firmy Kaspersky zidentyfikowali serię ataków przeprowadzonych przez zaawansowany cybergang BlueNoroff na małe i średnie firmy, które straciły w ich wyniku kryptowalutę. Cel tej kampanii, określanej jako SnatchCrypto, stanowiły różne firmy, które ze względu na charakter swojej działalności mają do czynienia z kryptowalutami oraz kontraktami inteligentnymi, DeFi, technologią Blockchain oraz branżą FinTech. Gang jest aktywny także w Polsce.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky Endpoint Detection and Response z najwyższą oceną w teście SE Labs

  23 grudnia 2021 - Wiadomości prasowe

  Rozwiązanie Kaspersky EDR uzyskało najwyższe wyróżnienie AAA w teście badającym zaawansowaną ochronę dla korporacji, przeprowadzonym przez SE Labs. Produkt firmy Kaspersky został doceniony za możliwość wykrywania złożonych ataków ukierunkowanych, śledzenie szkodliwego zachowania od początku do końca ataku oraz brak fałszywych trafień. Podczas testu produkt zmierzył się z narzędziami, technikami oraz procedurami wykorzystywanymi przez zaawansowane ugrupowania cyberprzestępcze.

  Czytaj dalej >
 • Czego dzieci szukały online tej jesieni

  22 grudnia 2021 - Wiadomości prasowe

  Nowe badanie firmy Kaspersky zwraca uwagę na treści online, którymi dzieci najbardziej interesowały się jesienią 2021 r. W przypadku gier na prowadzenie wysunęły się produkcje Genshin Impact oraz Poppy Playtime. Najpopularniejszymi zabawkami okazały się Barbie i klocki Lego. Nieoczekiwanie, popularność wśród najmłodszych zdobyła grupa Coldplay, po tym jak nawiązała współpracę k-popowym zespołem BTS.

  Czytaj dalej >
 • Telemedycyna a incydenty naruszenia bezpieczeństwa danych pacjentów

  21 grudnia 2021 - Wiadomości prasowe

  Globalne badanie firmy Kaspersky pokazuje, że w 30% placówek medycznych doszło do incydentu naruszenia bezpieczeństwa informacji osobowych podczas zdalnych konsultacji medycznych prowadzonych przez personel. Ponadto niemal połowa z badanych placówek uważa, że ich lekarze nie do końca rozumieją, w jaki sposób chronione są dane pacjentów. Jednocześnie 67% uważa, że sektor ochrony zdrowia powinien gromadzić jeszcze więcej informacji osobowych, aby umożliwić dalszy rozwój branży.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky rozszerza współpracę ze Scuderia Ferrari i zostaje partnerem zespołu e-sportowego tej marki

  20 grudnia 2021 - Wiadomości prasowe

  Kaspersky, czołowa globalna firma z branży cyberbezpieczeństwa, ogłosiła przedłużenie umowy partnerskiej ze Scuderia Ferrari. Ponadto firma Kaspersky dołączyła do partnerów e-sportowego zespołu FDA firmy Ferrari, który rywalizuje w światowej serii e-sportowej (Esports Series).

  Czytaj dalej >
 • Pajęcze cyberzagrożenia: cyberprzestępcy wykorzystują popularność nowego filmu superbohaterskiego

  17 grudnia 2021 - Wiadomości prasowe

  Najnowszy film o sympatycznym superbohaterze, Spider-Manie, zatytułowany "Bez drogi do domu", trafia do kin 17 grudnia 2021 r. Produkcja ta wywołała ogromny szum medialny oraz lawinę spekulacji, zwłaszcza po premierze zwiastuna, w którym pojawiły się twarze znane z poprzednich części. W atmosferze ekscytacji fani zapominają o ostrożności, co oczywiście wykorzystują cyberprzestępcy. Badacze z firmy Kaspersky przyjrzeli się zagrożeniom, które czyhają na miłośników Spider-Mana.

  Czytaj dalej >
 • Szeroko zakrojona kampania cyberszpiegowska uderza w tysiące komputerów przemysłowych na całym świecie

  16 grudnia 2021 - Informacje o zagrożeniach

  W okresie od 20 stycznia do 10 listopada 2021 r. eksperci z firmy Kaspersky wykryli nowe szkodliwe oprogramowanie, które zaatakowało ponad 35 000 komputerów w 195 państwach. Szkodnik otrzymał nazwę PseudoManuscrypt ze względu na podobieństwo do narzędzia Manuscrypt wykorzystywanego przez zaawansowany cybergang Lazarus. PseudoManuscrypt posiada zaawansowane umiejętności szpiegowania, a wśród jego celów znajdują się zarówno organizacje rządowe, jak i przemysłowe systemy sterowania w różnych branżach. Polska znalazła się w pierwszej dwudziestce krajów, w których zidentyfikowano najwięcej infekcji.

  Czytaj dalej >
 • Bezpieczeństwo tożsamości cyfrowej w nowym metawersum

  15 grudnia 2021 - Wiadomości prasowe

  Po tym, jak Facebook zmienił nazwę na Meta, na całym świecie zaczęto dyskutować na temat wirtualnych metawersów. Międzynarodowe marki, a nawet państwa planują otwieranie swoich biur oraz wdrażanie projektów w świecie wirtualnym. Sam termin metawersum staje się w ostatnich latach coraz popularniejszy - pojawia się w kontekście różnych marek i dzieł popkultury, a także w nawiązaniu do technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR) oraz wirtualnej rzeczywistości (VR). Eksperci z firmy Kaspersky przeanalizowali potencjalne zagrożenia związane z tożsamością cyfrową w metawersach.

  Czytaj dalej >
 • Nowa krytyczna luka w zabezpieczeniach popularnej biblioteki Apache Log4j

  14 grudnia 2021 - Informacje o zagrożeniach

  W ubiegłym tygodniu wykryto niebezpieczną lukę w zabezpieczeniach biblioteki Apache Log4j - CVE-2021-44228, zwaną także Log4Shell oraz LogJam. Jest to podatność klasy RCE, co oznacza, że atakujący mogą z jej użyciem dokonać zdalnego uruchomienia dowolnego kodu i potencjalnie uzyskać całkowitą kontrolę nad systemem ofiary. Nowa luka otrzymała ocenę 10 na 10 punktów w kontekście krytyczności.

  Czytaj dalej >
 • Średnia liczba nowych szkodliwych plików wykrywanych w ciągu jednego dnia wzrosła w 2021 r. do 380 000

  13 grudnia 2021 - Przeglądy

  Na przestrzeni minionych 12 miesięcy systemy wykrywania firmy Kaspersky identyfikowały średnio 380 000 nowych szkodliwych plików dziennie - o 20 000 (5,7%) więcej niż w poprzednim roku. Tradycyjnie najwięcej zagrożeń (91%) miało postać plików wykonywalnych systemu Windows. Wzrost zanotowała jednak także liczba niebezpiecznych obiektów dla systemu Linux - było ich o 57% więcej niż w ubiegłym roku.

  Czytaj dalej >
 • Niebezpieczne, ale krótkotrwałe: jedna trzecia stron phishingowych przestaje być aktywna już po jednym dniu

  9 grudnia 2021 - Wiadomości prasowe

  Badacze z firmy Kaspersky przeanalizowali cykl życia stron phishingowych i odkryli, że jedna trzecia z nich znika z internetu w ciągu jednego dnia. To oznacza, że pierwsze godziny życia strony phishingowej są najgroźniejsze dla użytkowników. To właśnie w tym czasie - zanim strona zostanie wykryta przez mechanizmy bezpieczeństwa i wprowadzona do baz danych - cyberprzestępcy najaktywniej rozprzestrzeniają odsyłacze phishingowe.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky Lab Polska przyznaje wyróżnienia podczas XX Konferencji Partnerów w formule online

  8 grudnia 2021 - Wydarzenia

  3 grudnia 2021 r. firma Kaspersky Lab Polska zorganizowała XX Konferencję Partnerów. W tym roku konferencja miała formę spotkania online. Nagrodzono dwunastu liderów sprzedaży w sieci partnerskiej Kaspersky Lab Polska, których przedstawiciele uczestniczyli w wydarzeniu.

  Czytaj dalej >
 • Niemal połowa incydentów naruszenia bezpieczeństwa badanych w 2021 r. przez firmę Kaspersky była powiązana z ransomware

  7 grudnia 2021 - Wiadomości prasowe

  O reagowaniu na incydent mówimy, gdy ma miejsce zdarzenie związane z naruszeniem bezpieczeństwa i firmy wzywają zespół specjalistów w celu ograniczenia szkód lub zapobiegnięcia rozprzestrzenianiu się ataku. W firmie Kaspersky reagowanie na incydenty jest zarezerwowane dla średnich i dużych firm i zajmuje się nim specjalny dział - Global Response Emergency Team (GERT). Od stycznia do listopada 2021 r. niemal co drugi incydent obsługiwany przez zespół GERT był powiązany z oprogramowaniem ransomware (prawie 50% wszystkich zgłoszeń) - co stanowi wzrost o niemal 12% w porównaniu z 2020 r.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky z tytułem "Wybór Klientów" w plebiscycie Gartner Peer Insights 2021 w zakresie platform ochrony punktów końcowych

  6 grudnia 2021 - Wiadomości prasowe

  Kaspersky otrzymał przyznany przez firmę Gartner tytuł "Wybór Klientów" w zakresie platform ochrony punktów końcowych w 2021 r. W ramach plebiscytu Gartner Peer Insights klienci przyznali rozwiązaniom firmy Kaspersky ocenę 4,7 na 5 punktów, a 96% klientów stwierdziło, że są skłonni rekomendować produkt Kaspersky Endpoint Security for Business. Firma Kaspersky jest jednym z zaledwie trzech producentów, którzy uzyskali takie wyróżnienie w najnowszej rundzie plebiscytu Gartnera dotyczącego rynku rozwiązań EPP oraz EDR.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky podzieli się swoją cyberwiedzą oraz poprowadzi debaty podczas Szczytu Cyfrowego ONZ 2021

  3 grudnia 2021 - Wiadomości prasowe

  Drugi rok z rzędu firma Kaspersky weźmie udział w Szczycie Cyfrowym ONZ, którego gospodarzem będzie tym razem Polska. Podczas szczytu, który odbędzie się w formie hybrydowej w Katowicach w dniach 6-10 grudnia 2021 r., eksperci z firmy Kaspersky będą mieli okazję przyczynić się do tworzenia intensywnego globalnego dialogu dotyczącego zaufania, bezpieczeństwa, stabilności oraz inkluzywnego zarządzania internetem.

  Czytaj dalej >
 • 73% placówek ochrony zdrowia wykorzystuje sprzęt medyczny z przestarzałym systemem operacyjnym

  3 grudnia 2021 - Wiadomości prasowe

  Według nowego raportu firmy Kaspersky dotyczącego cyberbezpieczeństwa w placówkach ochrony zdrowia, jedynie 22% takich organizacji na świecie wykorzystuje sprzęt medyczny posiadający uaktualnione oprogramowanie poprawiające jakość ochrony przed cyberzagrożeniami.

  Czytaj dalej >
 • Chinotto: Kaspersky wykrywa szkodliwe oprogramowanie kontrolowane przez cybergang ScarCruft

  2 grudnia 2021 - Wiadomości prasowe

  Podczas prowadzonego niedawno dochodzenia badacze z firmy Kaspersky wykryli nieznane wcześniej szkodliwe oprogramowanie (które określili nazwą Chinotto), atakujące uciekinierów z Korei Północnej oraz działaczy na rzecz praw człowieka. Szkodnik potrafi kontrolować zainfekowane urządzenia z systemem Windows oraz Android i kraść z nich poufne informacje. Ponadto cyberprzestępcy próbowali gromadzić informacje i atakować kontakty swoich ofiar poprzez zhakowane konta e-mail oraz profile w mediach społecznościowych. Operatorem nowego szkodnika jest cybergang ScarCruft.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky opracowuje zasady cyberbezpieczeństwa urządzeń bionicznych

  1 grudnia 2021 - Wiadomości prasowe

  Firma Kaspersky jest jedną z pierwszych organizacji, która odniosła się do zjawiska doskonalenia organizmu ludzkiego (ang. human augmentation), prezentując wszechstronne zasady cyberbezpieczeństwa w tym kontekście. Celem dokumentu jest zwiększenie możliwości pracowników przy jednoczesnym uwzględnieniu ich bezpieczeństwa podczas wykorzystywania urządzeń bionicznych w biurze.

  Czytaj dalej >
 • Porady z okazji Międzynarodowego Dnia Bezpieczeństwa Komputerowego

  30 listopada 2021 - Wiadomości prasowe

  30 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Komputerowego. Z tej okazji eksperci z firmy Kaspersky przypominają kilka podstawowych faktów i zasad cyberbezpieczeństwa, które pozwolą zadbać o należytą ochronę urządzeń i życia cyfrowego.

  Czytaj dalej >
 • Opieka zdrowotna, przemysł i uczenie maszynowe: prognozy cyberzagrożeń na 2022 r.

  24 listopada 2021 - Wiadomości prasowe

  Każdego roku eksperci z firmy Kaspersky spoglądają wstecz na najważniejsze wydarzenia dotyczące bezpieczeństwa na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy, aby pomóc użytkownikom oraz firmom bezpieczniej wejść w nowy rok. Nie inaczej jest w przypadku sektora przemysłowego, służby zdrowia i zagadnień związanych z prywatnością.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky Lab Polska otrzymuje prestiżowe wyróżnienie "Symbol Cyberbezpieczeństwa 2021"

  24 listopada 2021 - Wydarzenia

  Kaspersky Lab Polska, dostawca rozwiązań bezpieczeństwa IT, informuje o otrzymaniu prestiżowego wyróżnienia "Symbol Cyberbezpieczeństwa 2021" przyznanego przez redakcję "Monitora Rynkowego" w "Dzienniku Gazecie Prawnej" oraz "Monitora Biznesu" w "Rzeczpospolitej".

  Czytaj dalej >
 • Cyberzagrożenia finansowe w 2022 r.: systemy e-płatności i kryptowaluty na celowniku

  23 listopada 2021 - Przeglądy

  Według badaczy z firmy Kaspersky w nadchodzącym roku ugrupowania cyberprzestępcze będą intensywnie atakować branżę kryptowaluty, a także żerować na inwestorach poprzez tworzenie fałszywych portfeli zawierających tylne furtki. Ponadto zaobserwujemy wzrost liczby ataków na systemy e-płatności, więcej trojanów kradnących informacje oraz bardziej zaawansowane zagrożenia mobilne.

  Czytaj dalej >
 • Czarny Piątek: ponad trzykrotnie więcej cyberataków związanych z płatnościami online

  22 listopada 2021 - Informacje o zagrożeniach

  W okresie poprzedzającym wyprzedaże z okazji Czarnego Piątku odnotowano wzrost liczby ataków phishingowych podszywających się pod strony płatności elektronicznych. Według raportu badaczy z firmy Kaspersky łączna liczba ataków wycelowanych w osoby korzystające z e-płatności zwiększyła się ponad trzykrotnie w okresie od września do października 2021 r.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky głównym graczem w zakresie nowoczesnych rozwiązań bezpieczeństwa dla małych, średnich i dużych firm wg IDC MarketScape

  19 listopada 2021 - Nagrody

  Firma Kaspersky uzyskała miano głównego gracza w raportach IDC MarketScape Worldwide Modern Endpoint Security for Small and Midsize Businesses 2021 Vendor Assessment (dokument #US48304721, listopad 2021 r.) oraz Worldwide Modern Endpoint Security for Enterprises 2021 Vendor Assessment (dokument #US48306021, listopad 2021 r.). Wyróżnienie to jest świadectwem wszechstronności i jakości produktów, usług oraz rozwiązań szkoleniowych oferowanych przez firmę Kaspersky klientom biznesowym.

  Czytaj dalej >
 • Zaawansowane cyberataki w 2022 r.: czego należy spodziewać się w przyszłym roku

  17 listopada 2021 - Wiadomości prasowe

  Badacze z firmy Kaspersky zaprezentowali swoją wizję najbliższej przyszłości w zakresie zaawansowanych cyberataków, wskazując, jak zmieni się krajobraz zagrożeń w 2022 r. Odgrywające coraz większą rolę w cyberprzestrzeni upolitycznienie, powrót ataków uderzających jeszcze przed startem systemu operacyjnego, przypływ nowych ugrupowań APT oraz wzrost liczby ataków na łańcuch dostaw to niektóre z prognoz badaczy.

  Czytaj dalej >