• Piąte urodziny inicjatywy No More Ransom pomagającej w walce z ransomware

  28 lipca 2021 - Wydarzenia

  Mija pięć lat od powstania inicjatywy "No More Ransom", która została uruchomiona w 2016 r. przez organy ścigania oraz firmy z branży bezpieczeństwa IT, m.in. Kaspersky, aby pomóc ofiarom oprogramowania ransomware odzyskać swoje dane. Efekty inicjatywy można podsumować następującymi liczbami: ponad 900 milionów dolarów udaremnionych nielegalnych zysków oraz ponad 6 milionów osób, które pobrały bezpłatne narzędzia deszyfrujące.

  Czytaj dalej >
 • 5 najpopularniejszych oszustw stosowanych przez cyberprzestępców w związku z Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi 2020

  26 lipca 2021 - Informacje o zagrożeniach

  Z rocznym opóźnieniem rozpoczęły się Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020 w Tokio. Tym razem wszystkie konkurencje rozegrają się bez udziału widzów. W ten sposób ograniczone zostaną zagrożenia fizyczne - z punktu widzenia zdrowia oraz cyberbezpieczeństwa (takie jak kradzież danych z wykorzystaniem luk w zabezpieczeniach publicznej sieci Wi-Fi w obiektach sportowych). Jednak kibice sportowi powinni mieć się na baczności, ponieważ cyberprzestępcy będą stosowali różne oszustwa online wykorzystujące ich chęć obejrzenia igrzysk olimpijskich. Aby uzyskać pełniejszy obraz tego, w jaki sposób oszuści próbują zarobić na zainteresowaniach widzów, eksperci z firmy Kaspersky przeanalizowali strony phishingowe związane z igrzyskami, które zostały stworzone w celu kradzieży danych uwierzytelniających użytkowników.

  Czytaj dalej >
 • Co dziesiąty incydent naruszenia cyberbezpieczeństwa w firmach jest uznawany za poważny

  21 lipca 2021 - Przeglądy

  Ze zanonimizowanych metadanych dostarczonych dobrowolnie przez klientów usługi Kaspersky MDR wynika, że jeden na dziesięć (9%) możliwych do uniknięcia incydentów naruszenia cyberbezpieczeństwa może spowodować poważne zakłócenia lub nieautoryzowany dostęp do zasobów klienta. Przeważająca większość incydentów (72%) miała średni poziom krytyczności. To oznacza, że zagrożenia te, gdyby nie zostały wykryte przez technologie bezpieczeństwa, wpłynęłyby na wydajność zasobów lub mogłyby doprowadzić do nadużycia danych.

  Czytaj dalej >
 • Co szósty użytkownik aplikacji do randkowania online padł ofiarą doxingu

  19 lipca 2021 - Przeglądy

  Od kilkudziesięciu lat świat szybko podąża w kierunku cyfryzacji, która wkracza również do sfery randkowania. W niektórych państwach aplikacje randkowe stały się najpopularniejszym sposobem na poznanie nowych osób. Trudno też wyobrazić sobie komunikację współczesnych par bez mediów społecznościowych. Istnieje jednak druga strona medalu: kiedy miłość przenosi się do świata cyfrowego, powstaje zagrożenie związane z gromadzeniem i publicznym ujawnieniem danych osobowych (zjawisko to nosi nazwę "doxing"). Specjaliści z firmy Kaspersky przeprowadzili ankietę, aby dowiedzieć się, jakie są główne zagrożenia i obawy użytkowników podczas randkowania online. Okazało się, że co szósty z nich doświadczył doxingu.

  Czytaj dalej >
 • LuminousMoth: nietypowa zaawansowana kampania cyberprzestępcza w Azji Południowowschodniej

  14 lipca 2021 - Informacje o zagrożeniach

  Eksperci z firmy Kaspersky odkryli unikatową, przeprowadzoną na szeroką skalę kampanię cyberprzestępczą wymierzoną w użytkowników w Azji Południowowschodniej, głównie w Birmie oraz na Filipinach. Cyberprzestępcy zidentyfikowali około 100 ofiar w Birmie i 1400 na Filipinach, wśród których znalazły się również podmioty rządowe. Infekcja odbywa się za pośrednictwem spersonalizowanych wiadomości phishingowych zawierających szkodliwy dokument Worda. Pobrany do systemu szkodnik może rozprzestrzeniać się do innych hostów za pośrednictwem nośników USB.

  Czytaj dalej >
 • Phishing w komunikatorach internetowych

  13 lipca 2021 - Przeglądy

  Badacze z firmy Kaspersky przyjrzeli się atakom phishingowym przeprowadzanym z użyciem komunikatorów na urządzeniach z Androidem. Najwięcej szkodliwych odsyłaczy wykrytych w okresie od grudnia 2020 r. do maja 2021 r. wysłano za pośrednictwem aplikacji WhatsApp (89,6%) oraz Telegram (5,6%). Na trzecim miejscu znalazł się Viber (z udziałem 4,7%) oraz Hangouts (z udziałem poniżej jednego procenta). Wśród państw z najwyższą liczbą ataków phishingowych znalazła się Rosja (46%), Brazylia (15%) oraz Indie (7%). Na całym świecie odnotowywano 480 prób ataków dziennie.

  Czytaj dalej >
 • Cyberprzestępcy coraz bardziej interesują się grami wideo

  9 lipca 2021 - Przeglądy

  W 2020 roku, gdy państwa na całym świecie zmuszone były wprowadzić lockdown, gwałtownie wzrosła liczba graczy, co naturalnie przyciągnęło uwagę cyberprzestępców, którzy szukali sposobów wykorzystania tego trendu dla osobistych korzyści. Badacze z firmy Kaspersky przyjrzeli się ewolucji tych zagrożeń na przestrzeni półtora roku.

  Czytaj dalej >
 • Wzrasta oszukańcza aktywność tuż przed premierą długo oczekiwanego filmu o superbohaterce

  8 lipca 2021 - Informacje o zagrożeniach

  Po kilkukrotnej zmianie daty premiery z powodu pandemii świat w końcu będzie mógł obejrzeć długo oczekiwany film pt. "Czarna Wdowa". W obliczu restrykcji nałożonych w związku z koronawirusem organizatorzy zdecydowali się na istotny krok - premiera Czarnej Wdowy odbędzie się jednocześnie w kinach oraz serwisach streamingowych. Badacze z firmy Kaspersky informują, że przeniesienie premiery do internetu wzmogło zainteresowanie tym filmem nie tylko wśród kinomaniaków, ale również oszustów.

  Czytaj dalej >
 • Wieloplatformowe szkodliwe oprogramowanie ugrupowania WildPressure atakuje systemy macOS na Bliskim Wschodzie

  7 lipca 2021 - Informacje o zagrożeniach

  Od sierpnia 2019 roku badacze z firmy Kaspersky obserwują Milum - trojana wykorzystywanego przez zaawansowany cybergang WildPressure działający na Bliskim Wschodzie. Badając jeden z najnowszych ataków wymierzony w sektor przemysłowy, eksperci odkryli nowsze wersje szkodnika Milum, napisane w innych językach programowania. Jedna z nich potrafi infekować i uruchamiać się zarówno w systemach Windows, jak i macOS.

  Czytaj dalej >
 • Ransomware REvil: Kaspersky wykrył ponad 5 000 prób ataków w ramach kampanii przeprowadzonej w 22 krajach

  6 lipca 2021 - Informacje o zagrożeniach

  2 lipca stało się jasne, że gang ransomware REvil przeprowadził duży atak na dostawców usług zarządzanych (MSP) oraz ich klientów na całym świecie. W rezultacie tysiące firm potencjalnie padło ofiarą oprogramowania ransomware. Badacze z firmy Kaspersky zaobserwowali jak dotąd ponad 5 000 prób infekcji w Europie oraz Ameryce Północnej i Południowej.

  Czytaj dalej >
 • Tatsuno, światowy producent sprzętu dla branży paliwowej, chroni swoje dystrybutory paliwa przy pomocy rozwiązania firmy Kaspersky

  2 lipca 2021 - Wiadomości prasowe

  Tatsuno Corporation, japoński producent dystrybutorów paliwa oraz innych rozwiązań dla klientów działających na globalnym rynku sprzedaży detalicznej paliwa, wybrał rozwiązanie Kaspersky Embedded Systems Security w celu zapewnienia ochrony systemom terminali płatniczych zainstalowanych w swoich dystrybutorach paliwa. Kluczowe korzyści oferowane przez to rozwiązanie obejmują: obsługę systemu Windows XP, wysoki poziom bezpieczeństwa przez długi okres oraz kompatybilność ze sprzętem charakteryzującym się mniejszą wydajnością.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky uaktualnia Polys - platformę do głosowania online opartą na technologii blockchain

  30 czerwca 2021 - Wiadomości prasowe

  Polys, oparta na technologii blockchain platforma do głosowania stworzona w ramach Kaspersky Innovation Hub, została wzbogacona o nowe sposoby głosowania, wychodząc naprzeciw życzeniom klientów. Ponadto dzięki aktualizacji o nowe funkcje platforma ułatwia organizowanie i zarządzanie głosowaniami.

  Czytaj dalej >
 • Aplikacje randkowe w 2021 r.: technicznie bezpieczniejsze, ale wciąż istnieje ryzyko stalkingu i doxingu

  29 czerwca 2021 - Przeglądy

  Od robotów do towarzystwa po wybór idealnego partnera przy pomocy sztucznej inteligencji - technologia stała się nierozerwalnie związana z randkowaniem i szukaniem miłości, zwłaszcza dzisiaj, gdy półtora roku lockdownu sprawiło, że jedynym możliwym rodzajem kontaktów są często te cyfrowe. Aby sprawdzić, co ten trend oznacza dla bezpieczeństwa, badacze z firmy Kaspersky przeprowadzili szczegółowe badanie dziewięciu popularnych aplikacji randkowych pod kątem ich bezpieczeństwa.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky oraz ownCloud nawiązują partnerstwo w celu ochrony platformy współpracy

  28 czerwca 2021 - Wydarzenia

  Firmy Kaspersky oraz ownCloud ogłaszają dzisiaj początek partnerstwa technologicznego mającego na celu integrację technologii Kaspersky Scan Engine z platformą współpracy ownCloud Enterprise. Integracja ta dokonywana jest za pośrednictwem opartego na otwartym standardzie protokołu ICAP. Pozwala to przenieść skanowanie na oddzielny serwer w celu zachowania wydajności platformy, jak również umożliwia skalowalność, łatwą konfigurację oraz utrzymanie.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky oraz Fnatic ogłaszają globalne partnerstwo

  25 czerwca 2021 - Wydarzenia

  Kaspersky, międzynarodowa firma z branży cyberbezpieczeństwa i prywatności cyfrowej, oraz Fnatic, wysokiej klasy marka w dziedzinie e-sportu, ogłaszają globalne partnerstwo. Przedmiotem współpracy będzie prowadzenie wspólnych inicjatyw, łącznie z wielokanałowymi kampaniami, w ramach których prezentowane będą treści cyfrowe, oraz cyklami wydarzeń. Ponadto nazwa "Kaspersky" pojawi się na koszulkach sportowych zespołu Fnatic Rising League of Legends.

  Czytaj dalej >
 • Nowe rozwiązanie Kaspersky Machine Learning for Anomaly Detection pozwala przewidywać awarie procesów produkcyjnych

  24 czerwca 2021 - Informacje o produktach

  Kaspersky informuje o wprowadzeniu na rynek Kaspersky Machine Learning for Anomaly Detection (MLAD) - rozwiązania umożliwiającego wykrywanie odchyleń w procesach produkcyjnych na wczesnym etapie. Wspomagany algorytmami uczenia maszynowego, które analizują telemetrię z czujników maszyn, ostrzega o awariach urządzeń poprzez wyświetlanie alertów, gdy tylko parametry procesu produkcyjnego zaczną przybierać niespodziewane wartości. Kaspersky MLAD posiada bogaty w funkcje interfejs graficzny umożliwiający szczegółową analizę anomalii, jak również narzędzia, które mogą zintegrować produkt z istniejącymi systemami w celu dostarczania alertów na panele sterujące operatorów.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky odkrywa detale ataków ransomware na firmy w Korei Południowej prowadzone przez cybergang Andariel

  17 czerwca 2021 - Informacje o zagrożeniach

  Wcześniej tego roku badacze z firmy Kaspersky wykryli szkodliwy dokument Worda, w którym zastosowano nowatorski schemat infekcji wykorzystujący trzyetapową szkodliwą funkcję. Celem ataków były wybrane branże w Korei Południowej. Początkowe ustalenia wskazywały, że były one dziełem cybergangu Lazarus. Jednak dalsza analiza wykazała, na podstawie kilku wyraźnych wskazówek w kodzie oraz sposobie uruchamiania, że atak został w rzeczywistości przeprowadzony przez podgrupę Lazarusa - Andariel.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky odkrywa 6-letnią kampanię cyberszpiegowską prowadzoną na Bliskim Wschodzie

  16 czerwca 2021 - Informacje o zagrożeniach

  Badacze z firmy Kaspersky odkryli długotrwałą kampanię cyberszpiegowską wymierzoną w perskojęzyczne osoby w Iraku. Stojące za nią ugrupowanie - określone jako Ferocious Kitten - działa od co najmniej 2015 r. i rozprzestrzenia niestandardowe szkodliwe oprogramowanie o nazwie MarkiRAT, które kradnie dane i potrafi wykonywać polecenia na maszynie ofiary. Szkodnik posiada również wersje, które potrafią przejmować kontrolę nad przeglądarką Chrome oraz aplikacją Telegram użytkownika zainfekowanego urządzenia.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky przedstawia przemysłową grę symulacyjną w rzeczywistości wirtualnej

  10 czerwca 2021 - Informacje o produktach

  W ramach swojej strategicznej gry symulacyjnej dla biznesu firma Kaspersky oferuje teraz możliwość rozegrania scenariusza opartego na elektrowni w rzeczywistości wirtualnej. Zastosowanie technologii VR pozwala osobom decyzyjnym w firmach oraz kierownikom wyższego szczebla wcielić się w specjalistów ds. bezpieczeństwa informatycznego. Dzięki temu mogą oni bezpośrednio doświadczyć, jak decyzje związane z cyberbezpieczeństwem wpływają na firmę, oraz zobaczyć związek między jej ochroną a efektywnością.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky wykrywa szkodliwe aplikacje podszywające się pod popularną grę

  9 czerwca 2021 - Informacje o zagrożeniach

  Minecraft, najlepiej sprzedająca się gra wszech czasów, przyciąga uwagę nie tylko graczy, którzy oddają się jej z entuzjazmem, ale również oszustów. W ubiegłym roku badacze z firmy Kaspersky wykryli ponad 20 narzędzi reklamowanych w sklepach z aplikacjami, które rzekomo oferowały dodatkowe funkcje do Minecrafta. Chociaż szkodniki te zostały usunięte z oficjalnych sklepów, eksperci z firmy Kaspersky zidentyfikowali nowe niebezpieczne aplikacje, wykorzystujące tę znaną grę do oszukańczych celów.

  Czytaj dalej >
 • Luki dnia zerowego w systemie Windows oraz przeglądarce Chrome wykorzystane w serii zaawansowanych cyberataków

  8 czerwca 2021 - Informacje o zagrożeniach

  W kwietniu eksperci z firmy Kaspersky wykryli wiele ataków precyzyjnie wycelowanych w liczne firmy. Użyto w nich nieznanego wcześniej łańcucha szkodliwych narzędzi wykorzystujących luki dnia zerowego w przeglądarce Google Chrome i systemie Microsoft Windows. Jedno z tych narzędzi służy do zdalnego wykonywania szkodliwego kodu w przeglądarce, a drugie pozwala na zwiększanie uprawnień w atakowanym systemie. Luki zostały już załatane przez firmę Microsoft.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky pomaga firmie z branży przemysłowej oszczędzić 1,7 mln dolarów - wynika z niezależnego badania

  7 czerwca 2021 - Informacje o produktach

  Dzięki swojemu rozwiązaniu Kaspersky Industrial CyberSecurity for Networks firma Kaspersky pomogła jednemu z klientów zaoszczędzić 1,7 miliona dolarów, co stanowiło 135% zwrot z inwestycji (ROI) - wynika ze zleconego przez nią badania Total Economic Impact™ (TEI) przeprowadzonego przez Forrester Consulting. Na podstawie wywiadu z klientem firmy Kaspersky, dostawcą energii elektrycznej z 400 stacjami elektroenergetycznymi, Forrester wyliczył wysokość oszczędności na podstawie korzyści, kosztów oraz ryzyka związanych z inwestycją, a następnie dokonał analizy finansowej dla okresu trzech lat. Od momentu wdrożenia rozwiązania, dzięki jego skutecznemu działaniu, badane przedsiębiorstwo nie doświadczyło żadnych incydentów naruszenia bezpieczeństwa.

  Czytaj dalej >
 • TikTok, Roblox i gry wideo: czego szukały dzieci online w okresie 2020-2021 r.

  4 czerwca 2021 - Przeglądy

  Rok 2020 okazał się jednym z najbardziej bezprecedensowych dla współczesnych dzieci. Z powodu pandemii wiele powszechnych aktywności, takich jak nauka, spotkania z przyjaciółmi i rodziną, rozrywka oraz rekreacja, wyglądało zupełnie inaczej. Aby dowiedzieć się, jak w tych nowych warunkach zmieniły się zainteresowania i potrzeby dzieci, firma Kaspersky przeanalizowała zanonimizowane dane dobrowolnie dostarczane przez użytkowników oprogramowania Kaspersky Safe Kids w okresie 2020-2021 r., takie jak wyszukiwane zapytań, najpopularniejsze aplikacje dla systemu Android oraz kategorie otwieranych stron internetowych.

  Czytaj dalej >
 • Cyberprzestępcy polują na kryptowalutę: liczba nowych modyfikacji szkodliwych koparek w marcu 2021 r. wzrosła ponad czterokrotnie w stosunku do poprzedniego miesiąca

  31 maja 2021 - Przeglądy

  Z raportu firmy Kaspersky poświęconego ewolucji szkodliwego oprogramowania w pierwszym kwartale 2021 r. wynika, że cyberprzestępcze koparki kryptowalut wracają do gry po ponadrocznym spadku aktywności.

  Czytaj dalej >
 • Od masowych kampanii po polowanie na "grubego zwierza": jak oprogramowanie ransomware JSWorm wyewoluowało w ciągu zaledwie dwóch lat

  27 maja 2021 - Przeglądy

  Ukierunkowane oprogramowanie ransomware wciąż nęka firmy na całym świecie, dlatego warto przyjrzeć się bliżej operacjom konkretnych cybergangów. Dzięki temu będzie można lepiej je zrozumieć, a także opracować bardziej zaawansowaną ochronę przed ich atakami. Badacze z firmy Kaspersky rozłożyli na czynniki pierwsze i zbadali ciekawy okaz (a dokładniej - okazy) należący do grupy JSWorm, który pokazuje, jak sprawnie potrafi ona aktualizować swój zestaw narzędzi. Ugrupowanie to, które wcześniej koncentrowało się na operacjach przeprowadzanych na skalę masową, zdołało szybko zaadaptować się oraz rozwinąć wysoce ukierunkowaną operację w ciągu zaledwie dwóch lat, tworząc ponad osiem odrębnych "marek" szkodliwych narzędzi.

  Czytaj dalej >