• Shlayer: trojan dla systemu macOS rozprzestrzeniany przez tysiące stron internetowych

  24 stycznia 2020 - Wiadomości prasowe

  W 2019 roku przynajmniej 1 na 10 urządzeń wykorzystujących rozwiązanie firmy Kaspersky przeznaczone dla Maców stanowiło cel ataku trojana Shlayer - który tym samym stanowił najczęstsze zagrożenie dla użytkowników systemu macOS. Szkodnik ten rozprzestrzenia się za pośrednictwem przestępczej sieci partnerskiej, rozrywkowych stron internetowych, a nawet serwisu Wikipedia, co pokazuje, że użytkownicy odwiedzający wyłącznie legalne i zaufane strony także potrzebują dodatkowej ochrony online.

  Czytaj dalej >
 • Integracja produktów firm Kaspersky oraz SolarWinds pomoże dostawcom usług zarządzanych oferować klientom zautomatyzowaną cyberochronę

  23 stycznia 2020 - Wiadomości prasowe

  Firma Kaspersky zintegrowała swoje rozwiązania cyberbezpieczeństwa z platformą SolarWinds Remote Monitoring and Management (RMM). Dostawcy usług zarządzanych (MSP) mogą teraz wdrażać i zarządzać produktami firmy Kaspersky dla punktów końcowych u wszystkich swoich klientów za pośrednictwem jednej konsoli zarządzania SolarWinds - zarówno lokalnie, jak i w modelu SaaS - automatyzując codzienne, rutynowe zadania, takie jak monitorowanie bezpieczeństwa czy aktualizowanie antywirusowych baz danych.

  Czytaj dalej >
 • Nowy rodzaj cyberoszustwa: "na rekompensatę za wyciek danych"

  17 stycznia 2020 - Wiadomości prasowe

  Eksperci z firmy Kaspersky wykryli nowe oszustwo online polegające na sugerowaniu potencjalnym ofiarom, że należy im się odszkodowanie. Pod pozorem oferowania rekompensaty za wycieki danych osobowych oszuści tak naprawdę próbują nakłonić do zakupu "tymczasowych amerykańskich numerów ubezpieczenia społecznego" w cenie około 9 dolarów. Ofiary oszustwa zostały zidentyfikowane między innymi w Rosji, Algierii, Egipcie oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

  Czytaj dalej >
 • Mobilny trojan Shopper publikuje fałszywe recenzje, wystawia oceny aplikacjom i wyświetla reklamy

  9 stycznia 2020 - Wiadomości prasowe

  Badacze z firmy Kaspersky wykryli trojana mobilnego Shopper, który nęka użytkowników niechcianymi reklamami i zwiększa liczbę instalowanych aplikacji zakupowych - wyprowadzając w pole zarówno użytkowników, jak i reklamodawców. Szkodnik odwiedza sklepy z aplikacjami na smartfonie, pobiera i uruchamia aplikacje, a następnie zostawia w imieniu użytkownika fałszywe recenzje. Wszystko odbywa się bez wiedzy właściciela urządzenia.

  Czytaj dalej >
 • Cybergang Lazarus pokazuje udoskonalony warsztat w ataku AppleJeus mającym na celu kradzież kryptowaluty - także w Polsce

  8 stycznia 2020 - Wiadomości prasowe

  W 2018 roku badacze z firmy Kaspersky opublikowali wyniki badania dotyczącego AppleJeus - operacji kradzieży kryptowaluty przeprowadzonej przez niezwykle produktywne ugrupowanie cyberprzestępcze Lazarus. Według nowych ustaleń cybergang kontynuuje operację, ale działa z większą ostrożnością, stosując udoskonalone taktyki i procedury, jak również wykorzystując komunikator Telegram jako jeden z nowych wektorów ataków. Wśród ofiar znajdują się osoby z Wielkiej Brytanii, Polski, Rosji oraz Chin, a kilka z nich ma powiązania z podmiotami z branży kryptowaluty.

  Czytaj dalej >
 • Postanowienia noworoczne: wielu użytkowników chce zmienić swój styl życia online w 2020 r.

  30 grudnia 2019 - Wiadomości prasowe

  Ponad 40% użytkowników z Europy pragnie zmienić swój cyfrowy styl życia w 2020 r. poprzez cyfrowe postanowienie noworoczne. Z badania firmy Kaspersky wynika, że większość zamierza spędzać mniej czasu na korzystaniu z gadżetów cyfrowych.

  Czytaj dalej >
 • Cyberzagrożenia. Odrodzenie: ataki phishingowe i szkodliwe programy wykorzystują premierę nowego epizodu słynnej gwiezdnej sagi

  20 grudnia 2019 - Wiadomości prasowe

  Popularne filmy są często wykorzystywane przez cyberprzestępców jako przynęta w rozprzestrzenianiu szkodliwego oprogramowania. Nie inaczej jest w przypadku najnowszej części sagi filmowej rozgrywającej się "w bardzo odległej galaktyce". W tym roku najnowszy, a zarazem ostatni film z trylogii sequeli zwrócił uwagę atakujących jeszcze przed swoją premierą. W efekcie w internecie miał miejsce wysyp fałszywych stron internetowych oraz zainfekowanych plików z filmem, który nie wszedł jeszcze na ekrany.

  Czytaj dalej >
 • Przedpłacone karty bankowe zamiast kryptowaluty - nowa forma płatności okupu w wyłudzeniach online na tle seksualnym

  18 grudnia 2019 - Wiadomości prasowe

  Zjawisko internetowe określane jako sextortion, czyli wymuszenia na tle seksualnym, nie jest niczym nowym: oszuści grożą potencjalnym ofiarom opublikowaniem rzekomego filmu, który został nagrany przy pomocy ich kamer internetowych, gdy oglądali treści dla dorosłych, lub innych prywatnych informacji. Naturalnie oszuści obiecują, że można tego uniknąć, płacąc okup. Do niedawna cyberprzestępcy żądali zwykle pieniędzy w formie kryptowaluty, która uniemożliwia wyśledzenie transakcji. Jednak ostatnio eksperci z firmy Kaspersky zauważyli próby nakłaniania ofiar do zapłaty przy użyciu przedpłaconej karty debetowej, która może być wykorzystywana do płacenia w niektórych sklepach. Karty te należy zasilić odpowiednią kwotą, sfotografować z obu stron, a następnie wysłać na określone adresy pocztowe.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky Internet Security uzyskuje doskonały wynik w teście ochrony przed zaawansowanymi cyberzagrożeniami

  17 grudnia 2019 - Wiadomości prasowe

  Pakiet bezpieczeństwa Kaspersky Internet Security zdobył wyróżnienie "Advanced+" przyznane przez AV-Comparatives. Produkt uzyskał maksymalną liczbę punktów w teście "Enhanced Real-World" przeprowadzonym niedawno przez tę niezależną organizację zajmującą się testowaniem oprogramowania antywirusowego. Kaspersky Internet Security zdobył najwyższe oceny we wszystkich 15 scenariuszach testowych, wykazując skuteczność oferowanej ochrony przed exploitami, szkodliwym oprogramowaniem bezplikowym oraz innymi zaawansowanymi cyberzagrożeniami.

  Czytaj dalej >
 • Firma Kaspersky udostępnia publicznie twórcom rozwiązań mobilnych narzędzie do testowania aplikacji dla systemu Android

  16 grudnia 2019 - Wiadomości prasowe

  Firma Kaspersky udostępniła publicznie swoją platformę do przeprowadzania automatycznych testów aplikacji dla systemu Android. Narzędzie o nazwie Kaspresso oferuje rozbudowane możliwości konfiguracji i jest łatwe w użytkowaniu. Dzięki Kaspresso twórcy aplikacji mobilnych mogą znacząco zredukować czas poświęcany na testowanie aplikacji, nie martwiąc się przy tym, że przeoczą jakiś błąd, a tym samym przyspieszyć proces wydania aplikacji. Narzędzie zebrało już pozytywne opinie na dwóch konferencjach technologicznych - Mobilization IX oraz Codemotion Berlin 2019.

  Czytaj dalej >