• Narzędzia administracji zdalnej zagrażają bezpieczeństwu sieci przemysłowych

  20 września 2018 - Wiadomości prasowe

  Legalne narzędzia administracji zdalnej (ang. Remote Administration Tools, RAT) znajdują się na 31,6% komputerów należących do przemysłowych systemów sterowania (ang. Industrial Control System, ICS). Niestety działy bezpieczeństwa często przypominają sobie o ich istnieniu dopiero wtedy, gdy wydarzy się jakiś incydent, np. okaże się, że są one wykorzystywane przez cyberprzestępców do instalowania oprogramowania typu ransomware lub służącego do generowania kryptowaluty, kradzieży poufnych informacji, a nawet pieniędzy. Wszystko to sprawia, że narzędzia administracji zdalnej stwarzają poważne zagrożenie dla sieci przemysłowych. Założenie to popierają wnioski ekspertów ds. bezpieczeństwa z firmy Kaspersky Lab, którzy przeprowadzili specjalne badanie w tym zakresie.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky Lab Polska otrzymuje prestiżowe wyróżnienie "Ambasador Polskiej Gospodarki" przyznane przez Business Centre Club

  19 września 2018 - Nagrody

  Kaspersky Lab Polska, dostawca rozwiązań bezpieczeństwa IT, informuje o otrzymaniu prestiżowego wyróżnienia "Ambasador Polskiej Gospodarki" przyznanego przez Business Centre Club.

  Czytaj dalej >
 • Ilość nowego szkodliwego oprogramowania dla urządzeń Internetu Rzeczy wzrosła trzykrotnie w pierwszej połowie 2018 r.

  18 września 2018 - Wiadomości prasowe

  Według raportu Kaspersky Lab dotyczącego zagrożeń dla Internetu Rzeczy (IoT) w pierwszej połowie 2018 r. urządzenia IoT były atakowane przez ponad 120 000 modyfikacji szkodliwego oprogramowania. To ponad trzykrotnie więcej w całym 2017 r. Kaspersky Lab ostrzega, że gwałtowny wzrost liczby rodzin szkodliwych programów dla inteligentnych urządzeń to kontynuacja niebezpiecznego trendu: w 2017 r. liczba modyfikacji szkodliwego oprogramowania dla urządzeń IoT również wzrosła i wynosiła 10-krotność liczby odnotowanej w 2016 r.

  Czytaj dalej >
 • Prawie co trzeci incydent naruszenia bezpieczeństwa danych korporacyjnych prowadzi do zwolnienia z pracy

  12 września 2018 - Wiadomości prasowe

  Szkody w wyniku incydentów naruszenia ochrony danych mogą dotyczyć nie tylko finansów, reputacji firmy czy prywatności jej klientów. Poważnie ucierpieć mogą na tym również kariery pracujących w niej osób. Według nowego raportu opracowanego przez Kaspersky Lab oraz B2B International niemal jeden na trzy (31%) incydenty naruszenia bezpieczeństwa danych w zeszłym roku był przyczyną zwolnienia z pracy. W przypadku 29% małych i średnich firm oraz 27% przedsiębiorstw, których dotyczył ten problem, pracę stracili pracownicy wyższego szczebla spoza działu IT.

  Czytaj dalej >
 • Ugrupowanie przestępcze LuckyMouse wróciło i wykorzystuje legalny certyfikat do podpisywania szkodliwego oprogramowania

  11 września 2018 - Informacje o zagrożeniach

  Badacze z Kaspersky Lab wykryli kilka infekcji wywoływanych przez nieznanego wcześniej trojana, który jest najprawdopodobniej związany z chińskojęzycznym ugrupowaniem cyberprzestępczym LuckyMouse. Najbardziej interesującą cechą tego szkodliwego oprogramowania jest jego starannie dobrany sterownik, podpisany przy użyciu legalnego certyfikatu cyfrowego, który został wydany przez firmę zajmującą się rozwojem oprogramowania związanego z bezpieczeństwem informacyjnym.

  Czytaj dalej >
 • Ponad 40% komputerów działających w sieciach przemysłowych stanowiło cel ataku w I połowie 2018 r.

  7 września 2018 - Przeglądy

  W pierwszej połowie 2018 r. ponad 40% komputerów funkcjonujących w ramach przemysłowych systemów sterowania (ICS) chronionych przez rozwiązania firmy Kaspersky Lab co najmniej raz stanowiło cel szkodliwego oprogramowania. Wśród najczęściej atakowanych państw znalazły się Wietnam, Algieria oraz Sri Lanka, natomiast najbezpieczniejszym regionem, jeśli chodzi o maszyny przemysłowe, była Dania. Są to jedne z głównych ustaleń zaprezentowanych w raporcie opracowanym przez zespół ICS CERT Kaspersky Lab odpowiedzialny za reagowanie na incydenty cyberbezpieczeństwa w sieciach przemysłowych.

  Czytaj dalej >
 • Wielu obecnych studentów będzie wykonywało zawody, które jeszcze nie istnieją

  5 września 2018 - Wiadomości prasowe

  Postęp technologiczny oznacza, że zawody ulegają ciągłej zmianie. Nawet tradycyjne zajęcia w dziedzinie medycyny czy rolnictwa nieustannie ewoluują, aby dostosować się do technologii, które zaczęły odgrywać w nich zasadniczą rolę. W celu zachęcenia młodych ludzi do zmierzenia się z nowymi wyzwaniami, które mogą stanowić codzienność w ich przyszłej pracy, Kaspersky Lab organizuje konkurs dla studentów Secur'IT Cup.

  Czytaj dalej >
 • Najnowszy raport Kaspersky Lab oparty na statystykach kontroli rodzicielskiej ujawnia, co dzieci robiły online tego lata

  4 września 2018 - Wiadomości prasowe

  YouTube, streaming filmów i muzyki, treści dla dorosłych i wiele więcej - nowy raport Kaspersky Lab ujawnia, co dzieci oglądały, czego słuchały, co kupowały i czego szukały online, gdy nie chodziły do szkoły. Dane wykorzystane w raporcie pochodzą z modułów kontroli rodzicielskiej wbudowanych w rozwiązania Kaspersky Lab.

  Czytaj dalej >
 • Aktywność botnetów w pierwszej połowie 2018 r.: coraz więcej wielofunkcyjnych szkodliwych narzędzi

  30 sierpnia 2018 - Wiadomości prasowe

  Badacze z Kaspersky Lab opublikowali raport dotyczący aktywności sieci zainfekowanych urządzeń (tzw. botnetów) w pierwszej połowie 2018 r. Przeanalizowano ponad 150 rodzin szkodliwych programów oraz ich modyfikacji rozprzestrzenianych za pośrednictwem 60 000 botnetów na całym świecie. Jednym z najistotniejszych ustaleń badania był rosnący popyt na świecie na wielozadaniowe szkodliwe oprogramowanie, które nie zostało przygotowane z myślą o konkretnych zastosowaniach, a zamiast tego jest wystarczająco elastyczne, żeby wykonać niemal dowolne zadanie.

  Czytaj dalej >
 • 1 osoba na 4 wolałaby zostać przyłapana nago niż wyjść bez urządzenia połączonego z internetem

  24 sierpnia 2018 - Wiadomości prasowe

  Pomoc w przemieszczeniu się z punktu A do punktu B, zamówienie jedzenia czy utrzymanie kontaktu ze znajomymi - świat cyfrowy tak mocno zakorzenił się w naszym codziennym życiu, że brak dostępu do internetu może stanowić poważny problem. Obecnie jesteśmy do tego stopnia uzależnieni od bycia online, że 23% osób wolałoby dać się przyłapać nago w miejscu publicznym niż nie mieć przy sobie urządzenia połączonego z internetem - tak wynika z nowego badania firmy Kaspersky Lab. Dlatego zadbanie o swoje urządzenia oraz zapewnienie stabilnego połączenia niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy lub co robimy, ma większe znaczenie niż kiedykolwiek wcześniej.

  Czytaj dalej >