• Koniec gry: słaba ochrona haseł naraża konta graczy online na cyberataki

  18 stycznia 2018 - Wiadomości prasowe

  Gry internetowe szybko stały się niezwykle lukratywną branżą - liczba osób posiadających konta w grach nigdy nie była tak wysoka. Według badania Kaspersky Lab ponad połowa użytkowników internetu (53%) regularnie gra online: w przypadku grupy wiekowej 25-34 lat odsetek ten wzrasta do 64%, natomiast wśród osób w wieku 16-24 lat - do 67%. Potencjalnie jest to również dochodowy biznes dla cyberprzestępców, ponieważ zhakowane konta w grach mogą być sprzedawane na czarnym rynku. Mimo zagrożeń gracze często postępują w sposób, który sprawia, że ich konta online stają się celem cyberataków, narażając swoje postępy w grze, prywatne dane, a nawet swoje przychody.

  Czytaj dalej >
 • Skygofree: wysoce zaawansowane, szkodliwe oprogramowanie do inwigilacji dla systemu Android, aktywne od 2014 r.

  16 stycznia 2018 - Wiadomości prasowe

  Badacze z Kaspersky Lab wykryli zaawansowany mobilny szkodliwy program, który jest aktywny od 2014 r. i został stworzony do celów inwigilacji, prawdopodobnie jako produkt "ofensywnego bezpieczeństwa". Program o nazwie Skygofree zawiera funkcjonalność, jakiej nie posiadał wcześniej żaden inny szkodnik występujący "na wolności", na przykład oparte na lokalizacji nagrywanie dźwięku przy użyciu zainfekowanych urządzeń. Narzędzie szpiegowskie jest rozprzestrzeniane za pośrednictwem stron internetowych podszywających się pod czołowych operatorów sieci mobilnych na świecie.

  Czytaj dalej >
 • A jednak nie wiesz wszystkiego: 12% pracowników nie zna w pełni zasad bezpieczeństwa IT swojej firmy

  10 stycznia 2018 - Wiadomości prasowe

  Brak świadomości w zakresie bezpieczeństwa IT to wciąż niepokojąca rzeczywistość firm na całym świecie - tak wynika z badania przeprowadzonego niedawno przez Kaspersky Lab oraz B2B International. Badanie ujawniło, że zaledwie jedna dziesiąta (12%) respondentów zna zasady dotyczące bezpieczeństwa IT oraz reguły obowiązujące w organizacji, w której są zatrudnieni.

  Czytaj dalej >
 • Dylemat związany z hasłami: ryzyko czy wygoda

  9 stycznia 2018 - Wiadomości prasowe

  Użytkownicy logują się do swoich kont bez przerwy - w celu wykonania przelewu bankowego, zakupów przez internet czy zamówienia taksówki na wieczorne wyjście. Nieoczekiwany brak możliwości zalogowania się, wynikający np. ze zmiany hasła przez cyberprzestępców, może nieść ze sobą poważne konsekwencje, jednak użytkownicy stając przed dylematem "łatwe hasło czy dobre hasło" w dalszym ciągu często wybierają to pierwsze. Kaspersky Lab przeanalizował to zjawisko w swoim najnowszym badaniu.

  Czytaj dalej >
 • Świat pełen luk: ataki ukierunkowane na organizacje przemysłowe

  4 stycznia 2018 - Wiadomości prasowe

  Spośród przedsiębiorstw przemysłowych, które uczestniczyły w badaniu Kaspersky Lab1, co czwarte zetknęło się z różnego rodzaju cyberatakami. Niestety, jednym z najszybciej rozwijających się rodzajów zagrożeń spośród całej gamy zagrożeń dla organizacji przemysłowych w 2017 r. były ataki ukierunkowane. Zwiększenie bezpieczeństwa hal fabrycznych w 2018 r. wymaga wyeliminowania ataków ukierunkowanych z "martwych punktów" cyberbezpieczeństwa - ostrzegają eksperci z Kaspersky Lab.

  Czytaj dalej >
 • Przesyłka specjalna: cyberprzestępcy wykorzystują nielegalne wersje oprogramowania w celu cichego infekowania komputerów i zaprzęgania ich do kopania kryptowaluty

  21 grudnia 2017 - Wiadomości prasowe

  Badacze z Kaspersky Lab zidentyfikowali oszustwo polegające na rozprzestrzenianiu i ukradkowym instalowaniu na komputerach użytkowników oprogramowania do kopania kryptowaluty za pośrednictwem pirackich aplikacji wykorzystywanych do pracy i rozrywki, takich jak edytory zdjęć i tekstu. Zainfekowane komputery są następnie wykorzystywane do generowania kryptowaulty, a wszystkie zyski trafiają do przestępców.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky Lab odwołuje się od decyzji Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego (DHS) Stanów Zjednoczonych

  18 grudnia 2017 - Wiadomości prasowe

  Kaspersky Lab informuje o wniesieniu odwołania do sądu federalnego w sprawie decyzji Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego (Department of Homeland Security - DHS) Stanów Zjednoczonych o wydaniu dyrektywy 17-01 zabraniającej korzystania z produktów firmy w agencjach federalnych.

  Czytaj dalej >
 • Od kopania kryptowalut do ataków DDoS - nowy trojan mobilny Loapi

  18 grudnia 2017 - Wiadomości prasowe

  Badacze z Kaspersky Lab zidentyfikowali nowy, nietypowy szkodliwy program dla Androida - Loapi. Trojan posiada zaawansowaną budowę modułową, co pozwala cyberprzestępcom na niemal nieograniczone dodawanie nowych funkcji - od kopania kryptowalut po przeprowadzanie ataków DDoS. W niektórych przypadkach, najprawdopodobniej w wyniku błędu cyberprzestępców, szkodnik generuje tak duże obciążenie zainfekowanego smartfona, że może dojść do jego fizycznego uszkodzenia w wyniku deformacji baterii.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky Lab łączy siły z ENISA, wzbogacając zalecenia dotyczące bezpieczeństwa Internetu Rzeczy o wskazówki eksperckie

  15 grudnia 2017 - Wiadomości prasowe

  W listopadzie 2017 roku Europejska Agencja Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA) opublikowała "Podstawowe zalecenia bezpieczeństwa dotyczące Internetu Rzeczy (IoT) w kontekście krytycznych infrastruktur informatycznych". Głównym celem tego opracowania było przedstawienie porad w zakresie bezpieczeństwa Internetu Rzeczy europejskim organizacjom z uwzględnieniem takich czynników jak złożoność krytycznych zasobów, aktualne cyberzagrożenia oraz rozwiązania do ochrony systemów takich jak IoT. Kaspersky Lab, jako członek grupy ekspertów bezpieczeństwa IoT w ramach ENISA (IoTSEC), uczestniczył w tworzeniu raportu, dostarczając zalecenia eksperckie.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky Lab wykrywa 360 000 nowych szkodliwych plików dziennie - o 11,5 % więcej niż w 2016 r.

  14 grudnia 2017 - Wiadomości prasowe

  Średnia liczba nowych szkodliwych plików przetwarzanych codziennie przez wewnętrzne technologie wykrywania firmy Kaspersky Lab wynosiła w 2017 r. 360 000 - o 11,5% więcej niż w ubiegłym roku. Po niewielkim spadku odnotowanym w 2015 r. liczba szkodliwych plików wykrywanych każdego dnia rośnie już drugi rok z rzędu.

  Czytaj dalej >