• Przedświąteczny koszmar: jedna trzecia kupujących padła ofiarą naruszenia bezpieczeństwa swoich danych uwierzytelniających transakcje finansowe

  19 grudnia 2018 - Informacje o zagrożeniach

  Szał zakupowy zainaugurowany w listopadzie wyprzedażami z okazji Czarnego Piątku trwa w najlepsze. Kolejną okazję do zakupów stwarza zwyczaj obdarowywania się prezentami w Boże Narodzenie i Nowy Rok, a następnie styczniowe wyprzedaże. Warto jednak pamiętać, że w tym sezonie najwięcej mogą zyskać cyberprzestępcy polujący na dane uwierzytelniające transakcje bankowe lub konta umożliwiające zakupy online. Jak wynika z raportu Kaspersky Lab, zakupy online stanowią jedną z najpopularniejszych aktywności w internecie, ustępując miejsca jedynie poczcie e-mail. I chociaż większość osób (93%) ma świadomość cyberzagrożeń finansowych, 32% doświadczyło sytuacji, w której dane uwierzytelniające transakcje finansowe wpadły w niepowołane ręce.

  Czytaj dalej >
 • Luki w zabezpieczeniach ładowarek samochodów elektrycznych mogą spowodować szkody w sieciach domowych

  13 grudnia 2018 - Wiadomości prasowe

  Chociaż nowoczesne pojazdy elektryczne są stale testowane pod kątem występowania luk w zabezpieczeniach, w procesie tym często pomija się niektóre z ich istotnych akcesoriów, takich jak ładowarki akumulatorów. Eksperci z Kaspersky Lab odkryli, że ładowarki pojazdów elektrycznych jednego z głównych producentów zawierają luki w zabezpieczeniach, które mogą zostać zdalnie wykorzystane przez cyberprzestępców, a skutkiem udanego ataku może być uszkodzenie domowej sieci elektrycznej.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky Lab wykrywa trzeciego w ciągu trzech miesięcy exploita dnia zerowego dla systemu Windows

  12 grudnia 2018 - Wiadomości prasowe

  Technologia "Automatyczne zapobieganie exploitom", wbudowana w większość produktów Kaspersky Lab, wykryła nowe ataki wykorzystujące lukę dnia zerowego w systemie Microsoft Windows. Podatność (CVE-2018-8611) została zidentyfikowana po wykryciu szkodliwego oprogramowania, które atakowało niewielką liczbę ofiar na Bliskim Wschodzie oraz w Azji. Ponieważ luka występuje w module działającym w trybie jądra systemu operacyjnego, wykorzystujące ją szkodliwe narzędzie (tzw. exploit) jest szczególnie niebezpieczne i może zostać wykorzystane do obejścia wbudowanych mechanizmów zabezpieczających stosowanych w nowoczesnych przeglądarkach, w tym Chrome oraz Edge. Eksperci z Kaspersky Lab zgłosili lukę firmie Microsoft, która opublikowała odpowiednią łatę. To już trzecia luka w systemie Windows wykryta przez Kaspersky Lab w ciągu trzech miesięcy.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky Lab przyczynia się do wzmocnienia standardów bezpieczeństwa Internetu Rzeczy w Europie

  11 grudnia 2018 - Wiadomości prasowe

  Kaspersky Lab przedstawił eksperckie rekomendacje na potrzeby badania "Dobre praktyki dotyczące bezpieczeństwa Internetu Rzeczy w kontekście Smart Manufacturing", opowiadając się za potrzebą wysokich standardów dotyczących bezpieczeństwa urządzeń połączonych z internetem. Opracowany przez Europejską Agencję ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA) i opublikowany w listopadzie 2018 r., raport ten ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa Internetu Rzeczy w kontekście Przemysłu 4.0 oraz podejścia Smart Manufacturing.

  Czytaj dalej >
 • DarkVishnya: nowa seria bezprecedensowych cyberataków finansowych w Europie Wschodniej

  6 grudnia 2018 - Wiadomości prasowe

  W latach 2017-2018 eksperci z Kaspersky Lab uczestniczyli w akcji reagowania na incydent związany z serią cyberkradzieży w organizacjach finansowych w Europie Wschodniej. Badacze odkryli, że w każdym przypadku do sieci korporacyjnej włamywano się przy użyciu nieznanego urządzenia kontrolowanego przez atakujących, które zostało przemycone do budynku firmy i podłączone do sieci. Jak dotąd zaatakowanych w ten sposób zostało co najmniej osiem banków w regionie Europy Wschodniej, a straty szacuje się na dziesiątki milionów dolarów.

  Czytaj dalej >
 • Koszmar zdalnego dostępu: liczba nowych backdoorów wzrosła o ponad 40% w 2018 r.

  4 grudnia 2018 - Przeglądy

  Kaspersky Lab podsumował ewolucję szkodliwego oprogramowania w 2018 r. Spośród wszystkich nowych niebezpiecznych plików wykrytych w tym okresie najbardziej zwiększyła się liczba trojanów otwierających tylne furtki w systemach, czyli tzw. backdoorów, (o 44%) oraz oprogramowania ransomware (o 43%). Co trzeci komputer na świecie (30,01%) stanowił cel co najmniej jednego zagrożenia online.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky Lab Polska otrzymuje prestiżowe wyróżnienie "Symbol Bezpieczeństwa w Informatyce 2018"

  28 listopada 2018 - Wydarzenia

  Kaspersky Lab Polska, dostawca rozwiązań bezpieczeństwa IT, informuje o otrzymaniu prestiżowego wyróżnienia "Symbol Bezpieczeństwa w Informatyce 2018" przyznanego przez redakcję "Monitora Rynkowego" w "Dzienniku Gazecie Prawnej" oraz "Monitora Biznesu" w "Rzeczpospolitej".

  Czytaj dalej >
 • Fala szkodliwych kryptokoparek w 2018 r. napędzana nielegalnym oprogramowaniem

  28 listopada 2018 - Wiadomości prasowe

  W globalnej fali cyberprzestępczego kopania kryptowaluty, jaka miała miejsce w 2018 r., liczba ataków wzrosła o ponad 83%. Ponad pięć milionów użytkowników było atakowanych online w ciągu pierwszych trzech kwartałów roku w porównaniu z 2,7 mln w analogicznym okresie w 2017 r. Według Kaspersky Lab do tej gorączki wydobywania kryptowaluty przyczyniła się głównie instalacja i wykorzystywanie nielicencjonowanego oprogramowania.

  Czytaj dalej >
 • Badanie Kaspersky Lab: szefowie działów bezpieczeństwa IT postrzegają chmurę jako największe zagrożenie dla bezpieczeństwa firm

  27 listopada 2018 - Wiadomości prasowe

  Popularność chmury wzrasta - z najnowszych danych IDG wynika, że 73% przedsiębiorstw posiada już co najmniej jedną aplikację lub część swojej infrastruktury komputerowej w chmurze. Najwyraźniej istnieje apetyt na więcej: według tych samych danych działy IT odczuwają presję całkowitej migracji do chmury. Bez wątpienia mamy do czynienia ze zmianą, która następuje szybko, a jednocześnie wiąże się z ryzykiem. Na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród ponad 250 specjalistów w zakresie bezpieczeństwa IT Kaspersky Lab stwierdził, że dla ponad połowy (58%) dyrektorów ds. bezpieczeństwa IT niekontrolowana ekspansja chmury stanowi największą obawę odnośnie bezpieczeństwa.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky Lab Polska organizuje XVII Konferencję Partnerów

  22 listopada 2018 - Wydarzenia

  16 listopada 2018 r. w Lublińcu firma Kaspersky Lab Polska zorganizowała XVII Konferencję Partnerów. Nagrodzono jedenastu liderów sprzedaży w sieci partnerskiej Kaspersky Lab Polska, których przedstawiciele uczestniczyli w konferencji.

  Czytaj dalej >