• Cybergang Roaming Mantis rozszerza zasięg ataków z Azji na resztę świata (łącznie z Polską) i dodaje szkodliwą koparkę kryptowaluty

  18 maja 2018 - Wiadomości prasowe

  W ubiegłym miesiącu Kaspersky Lab poinformował o wykryciu nowego szkodliwego oprogramowania dla systemu Android, rozprzestrzenianego przy użyciu techniki przechwytywania ustawień DNS w routerach, które atakowało głównie urządzenia mobilne w Azji. Minęły cztery tygodnie, a zagrożenie to nadal szybko ewoluuje, rozszerzając zasięg geograficzny swoich celów o Europę (łącznie z Polską) i Bliski Wschód, stosując ataki phishingowe wymierzone w urządzenia z systemem iOS oraz zaprzęgając komputery PC do kopania kryptowaluty. Celem tej kampanii, znanej pod nazwą Roaming Mantis, jest głównie kradzież informacji użytkowników, łącznie z danymi uwierzytelniającymi, oraz zapewnienie atakującym pełnej kontroli nad zainfekowanymi urządzeniami. Według badaczy za całą operacją stoi koreańsko- lub chińskojęzyczne ugrupowanie cyberprzestępcze motywowane chęcią osiągnięcia zysku finansowego.

  Czytaj dalej >
 • Ataki DDoS na firmy - nieskuteczne strategie otwierają drzwi cyberprzestępcom

  17 maja 2018 - Wiadomości prasowe

  Z badania* Kaspersky Lab wynika, że firmy zostają nieco z tyłu w wyścigu o zabezpieczenie się przed atakami DDoS, ponieważ zdają się w tym względzie na innych i w wielu przypadkach nie mają wystarczającej wiedzy, by chronić się przed tym zagrożeniem. Jedna trzecia organizacji nie stosuje rozwiązań do ochrony przed atakami DDoS, licząc, że zajmą się tym dostawcy usług internetowych. Takie podejście może prowadzić do utraty danych i zakłócenia funkcjonowania biznesu.

  Czytaj dalej >
 • Liczba ataków wykorzystujących exploity dla pakietu Microsoft Office wzrosła czterokrotnie na początku 2018 r.

  16 maja 2018 - Wiadomości prasowe

  Eksperci z Kaspersky Lab podsumowali ewolucję cyberzagrożeń w I kwartale 2018 r. W badanym okresie istotny problem w kontekście cyberbezpieczeństwa stanowiły exploity dla pakietu Microsoft Office. Ogólnie liczba użytkowników atakowanych za pośrednictwem zainfekowanych dokumentów biurowych zwiększyła się ponad 4-rotnie w porównaniu z I kwartałem 2017 r. Rozwiązania Kaspersky Lab zidentyfikowały i zablokowały łącznie niemal 800 milionów ataków online.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky Lab zapowiada przeniesienie głównej infrastruktury badawczo-rozwojowej z Rosji do Szwajcarii i otwarcie pierwszego centrum transparentności

  15 maja 2018 - Wiadomości prasowe

  W ramach prowadzonej globalnej inicjatywy transparentności Kaspersky Lab przygotowuje się do przeniesienia swoich głównych procesów badawczo-rozwojowych z Rosji do Szwajcarii. Dotyczy to przechowywania oraz przetwarzania danych klientów dla większości regionów, jak również kompilowania oprogramowania, łącznie z uaktualnieniami baz danych wykorzystywanych podczas wykrywania zagrożeń. Kaspersky Lab pragnie zapewnić pełną transparentność i integralność tego przedsięwzięcia, dlatego nadzór nad nim powierzył niezależnemu podmiotowi, który również będzie zlokalizowany w Szwajcarii.

  Czytaj dalej >
 • Certyfikat Common Criteria potwierdza skuteczność i integralność produktu Kaspersky Endpoint Security for Business

  14 maja 2018 - Wiadomości prasowe

  Aplikacja Kaspersky Endpoint Security for Windows - która stanowi główny składnik rozwiązania Kaspersky Endpoint Security for Business - uzyskała oficjalny certyfikat potwierdzający spełnienie międzynarodowego standardu w zakresie certyfikacji bezpieczeństwa komputerowego - Common Criteria for Information Technology Security Evaluation (CC). Uznawany w 32 państwach (łącznie z Polską), certyfikat ten świadczy o jakości produktu, integralności kodu oraz kompetencji Kaspersky Lab w zakresie ochrony swoich klientów.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky Lab wykrywa krytyczne luki w zabezpieczeniach popularnego protokołu przemysłowego, które mają wpływ na produkty różnych producentów

  10 maja 2018 - Wiadomości prasowe

  Zespół Kaspersky Lab ICS CERT przeanalizował protokół OPC UA (Object Linking and Embedding for Process Control Unified Automation), który służy do bezpiecznego przesyłania danych między serwerami a klientami w systemach przemysłowych, łącznie z infrastrukturą krytyczną. W trakcie analizy wykryto 17 luk dnia zerowego w implementacji protokołu, które mogą umożliwić przeprowadzenie ataków DoS, jak również zdalne wykonanie kodu. Znaleziono także kilka błędów w produktach komercyjnych stworzonych w oparciu o ten protokół. Wszystkie luki zostały zgłoszone twórcom i usunięte do końca marca 2018 r.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky Lab wykrył lukę dnia zerowego w przeglądarce Internet Explorer

  9 maja 2018 - Informacje o zagrożeniach

  Pod koniec kwietnia 2018 r. produkty Kaspersky Lab zaczęły proaktywnie wykrywać u użytkowników nieznanego wcześniej exploita (szkodliwe narzędzie wykorzystujące lukę w zabezpieczeniach do infekcji urządzenia), który - jak okazało się po analizie - wykorzystywał lukę dnia zerowego (CVE-2018-8174) w przeglądarce Internet Explorer. Nowy exploit był aktywnie stosowany w atakach ukierunkowanych.

  Czytaj dalej >
 • Nowy wariant oprogramowania szyfrującego SynAck wykorzystuje wyrafinowaną technikę tworzenia sobowtórów procesów w celu obejścia ochrony

  7 maja 2018 - Informacje o zagrożeniach

  Badacze z Kaspersky Lab wykryli nowy wariant trojana ransomware o nazwie SynAck, który wykorzystuje technikę tworzenia sobowtórów procesów w celu obejścia ochrony antywirusowej poprzez ukrywanie się w legalnych zasobach. Jest to pierwszy znany przypadek wykorzystania tej techniki w szkodliwym kodzie dystrybuowanym w internecie. Twórcy SynAck stosują również inne sztuczki w celu uniknięcia wykrycia i analizy.

  Czytaj dalej >
 • ZooPark: nowe ugrupowanie cyberszpiegowskie polujące na organizacje polityczne na Bliskim Wschodzie infekuje urządzenia z Androidem

  4 maja 2018 - Informacje o zagrożeniach

  Badacze z Kaspersky Lab wykryli ZooPark - wyrafinowaną kampanię cyberszpiegowską, której celem byli od kilku lat użytkownicy urządzeń z Androidem zlokalizowani w krajach Bliskiego Wschodu. Jako źródło infekcji cyberprzestępcy wykorzystują legalne strony WWW. Kampania jest prawdopodobnie wspieraną przez rząd operacją wymierzoną w organizacje polityczne i inne cele w tym regionie.

  Czytaj dalej >
 • Policja rodzicielska: bycie"złym gliną" nie ochroni dzieci przed zagrożeniami online

  25 kwietnia 2018 - Wiadomości prasowe

  Zagrożenia związane z dorastaniem w świecie cyfrowym to nie jedyny problem spędzający sen z powiek rodziców - poważnym powodem do niepokoju jest również czas, jaki dzieci spędzają online. Aby chronić swoje dzieci przed zagrożeniami online, jedna trzecia rodziców ogranicza im ilość czasu, jaki mogą poświęcić na aktywność internetową. Badanie przeprowadzone przez Kaspersky Lab oraz B2B International pokazuje, że nie zawsze jest to skuteczna metoda ochrony dzieci online.

  Czytaj dalej >