• Krajobraz zagrożeń dla inteligentnych budynków: 37,8% z nich było celem cyberataków w pierwszej połowie 2019 r.

  20 września 2019 - Informacje o zagrożeniach

  Jak wynika z przeprowadzonej przez firmę Kaspersky analizy, w pierwszej połowie 2019 roku prawie cztery komputery na dziesięć (37,8%) służące do sterowania systemami automatyki w inteligentnych budynkach były celem cyberataków. Badanie to pokazuje, że chociaż nie wiadomo, czy systemy te zostały zaatakowane celowo, często są one narażone na powszechne zagrożenia. Mimo że ataki te nie należały do wyrafinowanych, wiele z nich może stawiać pod znakiem zapytania codzienne działanie nowoczesnych budynków.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky pomaga w eliminowaniu luk w popularnym oprogramowaniu do automatyzowania systemów przemysłowych

  19 września 2019 - Wiadomości prasowe

  Badacze z zespołu Kaspersky ICS CERT odkryli luki w popularnych strukturach wykorzystywanych do tworzenia urządzeń przemysłowych, takich jak programowalne sterowniki logiczne (ang. Programmable Logic Controllers, PLC) czy interfejs człowiek-maszyna (ang. Human-Machine Interface, HMI). Urządzenia te stanowią serce niemal każdego zautomatyzowanego zakładu przemysłowego - są wykorzystywane od infrastruktury krytycznej po procesy produkcyjne. Zidentyfikowane luki potencjalnie umożliwiały osobom postronnym przeprowadzenie potajemnych, niszczycielskich ataków - zarówno zdalnych, jak i lokalnych - na organizacje, w których wykorzystywane są urządzenia PLC oparte na strukturze autorstwa firmy CODESYS(r). Po uzyskaniu raportu od firmy Kaspersky producent niezwłocznie załatał wykryte podatności.

  Czytaj dalej >
 • Do 800 ton dwutlenku węgla rocznie: wpływ kryptokoparek na środowisko

  18 września 2019 - Wiadomości prasowe

  W 2018 roku kryptokoparki webowe, czyli aplikacje działające w przeglądarce internetowej i wydobywające kryptowaluty dla zysku cyberprzestępców, mogły zużyć aż 18,8 gigawatów energii elektrycznej - tak wynika z badania firmy Kaspersky dotyczącego wpływu kopania kryptowalut w przeglądarkach na gospodarkę i środowisko. Tyle samo energii zużywa w ciągu godziny Polska, co oznacza, że w wyniku tej aktywności do atmosfery emitowanych jest blisko 800 ton dwutlenku węgla.

  Czytaj dalej >
 • Większość rodziców martwi się bezpieczeństwem online swoich dzieci, ale niewielu z nich poświęca czas na rozmowę na ten temat

  17 września 2019 - Wiadomości prasowe

  84% rodziców na całym świecie martwi się bezpieczeństwem online swoich dzieci - tak wynika z najnowszej ankiety1 przeprowadzonej na zlecenie firmy Kaspersky przez organizację badawczą Savanta. Mimo to rodzice poświęcają średnio tylko 46 minut na rozmowy ze swoimi dziećmi na temat zagrożeń internetowych w całym okresie ich dzieciństwa.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky wprowadza na polski rynek swoje flagowe rozwiązania z linii 2020

  12 września 2019 - Informacje o produktach

  Walka między producentami z branży bezpieczeństwa a cyberprzestępcami to niekończący się wyścig - tuż po tym, jak pojawią się nowe wersje rozwiązań zabezpieczających, atakujący wymyślają nowe techniki ataków, które następnie muszą zostać rozpracowane przez badaczy w celu zapewnienia użytkownikom należytej ochrony. Dlatego dobre rozwiązania bezpieczeństwa muszą być regularnie usprawniane, łącznie z głównymi zasadami funkcjonowania ochrony. Zgodnie z tą zasadą firma Kaspersky publikuje nowe wersje produktów w odstępach rocznych i wprowadza na polski rynek swoje flagowe rozwiązania z linii 2020.

  Czytaj dalej >
 • Liczba ataków phishingowych na użytkowników urządzeń Apple wzrosła o 9%, sięgając 1,6 mln w ciągu niespełna roku

  11 września 2019 - Wiadomości prasowe

  Badacze z firmy Kaspersky przeanalizowali ataki phishingowe na użytkowników komputerów Mac, urządzeń z systemem iOS oraz związanego z nimi ekosystemu usług online. Rosnąca liczba użytkowników popularnych urządzeń cyfrowych wyraźnie przyciąga coraz więcej cyberprzestępców - w minionych miesiącach 2019 r. zarejestrowano 1,6 mln ataków wykorzystujących wizerunek marki Apple, co stanowi wzrost o 9% w porównaniu z całym 2018 r.

  Czytaj dalej >
 • Nadchodzą kosmici: szturm na Strefę 51 najpopularniejszym memem tego lata wśród dzieci

  10 września 2019 - Wiadomości prasowe

  Podczas tegorocznego lata najmłodsi użytkownicy internetu wykazali spore zainteresowanie błyskawicznie rozprzestrzeniającymi się w sieci memami dotyczącymi Strefy 51 - tak wynika z corocznego raportu firmy Kaspersky na temat bezpieczeństwa dzieci online. Według obiegowej opinii Strefa 51 to ośrodek, w którym amerykański rząd przeprowadza badania na istotach pozaziemskich. Chcąc przyjrzeć się "obcym", internauci posunęli się nawet do utworzenia specjalnego wydarzenia na Facebooku: "Szturm na Strefę 51 - nie mogą zatrzymać nas wszystkich". W treściach wyszukiwanych przez dzieci spadek zaliczyły takie kategorie jak pornografia i gry komputerowe.

  Czytaj dalej >
 • Koniec z patrzeniem przez ściany: rozwiązanie Kaspersky Anti-Cheat zwalcza oszustwa w e-sporcie

  9 września 2019 - Wiadomości prasowe

  Firma Kaspersky postawiła pierwszy krok w dziedzinie ochrony uczciwej rywalizacji w e-sporcie, wprowadzając wersję beta swojego nowego rozwiązania Kaspersky Anti-Cheat, które pomaga organizatorom zawodów przeciwdziałać oszukiwaniu podczas gry. Rozwiązanie jest oparte na chmurze i wykrywa oszustwa w czasie rzeczywistym, a także przekazuje automatyczne raporty klientowi, który może podjąć decyzję dyscyplinarną w stosunku do osoby łamiącej regulamin. Rozwiązanie zostało zaprezentowane 7 września 2019 r. podczas mistrzostw e-sportowych StarLadder Berlin Major 2019.

  Czytaj dalej >
 • Zamykanie luki między innowacją a bezpieczeństwem: Kaspersky oferuje nową usługę przeznaczoną dla projektów klasy enterprise opartych na technologii blockchain

  6 września 2019 - Wiadomości prasowe

  Firma Kaspersky wprowadziła nową usługę, która pomaga organizacjom zabezpieczyć wewnętrznie rozwijane aplikacje oparte na technologii łańcucha bloków. Kaspersky Enterprise Blockchain Security obejmuje ocenę aplikacji działających na infrastrukturze blockchain oraz audyt kodu inteligentnych kontraktów. Usługa pomaga przedsiębiorstwom zidentyfikować i usunąć problemy dot. bezpieczeństwa oraz niezgodności w logice biznesowej podczas realizowania projektów opartych na technologii łańcucha bloków.

  Czytaj dalej >
 • Międzynarodowy Dzień Dobroczynności: uważaj na oszustwa związane ze zbiórkami pieniędzy

  5 września 2019 - Wiadomości prasowe

  Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dobroczynności i z tej okazji eksperci z firmy Kaspersky chcą zwrócić uwagę wszystkich ludzi dobrej woli, by z ostrożnością wybierali inicjatywy i fundacje, którym chcą pomagać. Niestety cyberprzestępcy nie kierują się w swoich działaniach empatią i uczciwością, a przeciwnie - bez skrupułów żerują na chęci niesienia pomocy. W internecie nie brakuje fałszywych zbiórek pieniężnych i innych inicjatyw, dlatego warto wiedzieć, jak je identyfikować.

  Czytaj dalej >