• Brakujące ogniwo: badacze z firmy Kaspersky łączą atak na firmę SolarWinds z backdoorem Kazuar

  11 stycznia 2021 - Informacje o zagrożeniach

  W połowie grudnia 2020 r. firmy FireEye, Microsoft oraz SolarWinds poinformowały o wykryciu dużego, wyrafinowanego ataku na łańcuch dostaw, w którym wykorzystano nieznane wcześniej szkodliwe oprogramowanie - Sunburst - i którego ofiarą padli klienci oprogramowania Orion firmy SolarWinds. Eksperci z firmy Kaspersky zidentyfikowali różne podobieństwa w kodzie pomiędzy szkodnikiem Sunburst oraz znanymi wersjami backdoora Kazuar, zapewniającego atakującym zdalny dostęp do urządzeń ofiar. Nowe ustalenia ujawniają szczegóły, które mogą pomóc badaczom w dochodzeniach związanych z tym atakiem.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky informuje o nabyciu udziałów w kapitale Nexway, czołowej platformy e-handlu i płatności

  30 grudnia 2020 - Wiadomości prasowe

  Firma Kaspersky nabyła udziały w Nexway, czołowej platformie e-handlu oraz płatności, w celu wzmocnienia swojej pozycji oraz zwiększenia możliwości swojego kanału sprzedaży online. Nexway pozostanie oddzielnym podmiotem, zarządzanym przez dotychczasowy zespół kierowniczy zgodnie z europejskimi przepisami i regulacjami. Rada doradcza firmy Kaspersky będzie zapewniać mu wsparcie w zakresie zarządzania strategicznego, pomagając osiągać dalsze sukcesy w zakresie powiększania bazy klientów, rozszerzania portfolio produktów oraz doskonalenia jakości świadczonych usług.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky ujawnia dwa incydenty cyberprzestępcze dotyczące badań nad szczepionką

  23 grudnia 2020 - Informacje o zagrożeniach

  Jesienią 2020 r. badacze z firmy Kaspersky zidentyfikowali dwa incydenty cyberprzestępcze, których celem były podmioty związane z badaniami nad wirusem powodującym COVID-19 - organ jednego z ministerstw zdrowia oraz firma farmaceutyczna. Eksperci stwierdzili z dużym stopniem pewności, że działania te można przypisać niesławnemu cybergangowi Lazarus.

  Czytaj dalej >
 • Firma Kaspersky wyróżniona za innowacyjność przez Global Brands Magazine

  22 grudnia 2020 - Nagrody

  Firma Kaspersky zdobyła tytuł "Most Innovative Cybersecurity Solutions Provider, Global, 2020" przyznany w ramach programu Global Brand Awards prowadzonego przez Global Brands Magazine. Jury wybrało firmę Kaspersky spośród mocnej grupy konkurentów ze względu na jej wyjątkowe oddanie innowacyjności, zaawansowaną analizę zagrożeń, jakość, działania związane z kreowaniem marki, obsługę klientów oraz globalne wyniki.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky publikuje wstępną analizę szkodliwego oprogramowania Sunburst i udostępnia dekoder, by pomóc w wyszukiwaniu potencjalnych ofiar cyberataku

  18 grudnia 2020 - Informacje o zagrożeniach

  Kilka dni temu pojawiły się informacje o nowo wykrytym ataku na łańcuch dostawy. Niezidentyfikowani cyberprzestępcy, określani jako UNC2452 lub DarkHalo, umieścili w oprogramowaniu SolarWinds Orion backdoora, który został pobrany przez ponad 18 000 klientów tego rozwiązania. Badacze z firmy Kaspersky przeprowadzili analizę tego backdoora, która ujawniła interesujące i dość unikatowe funkcje.

  Czytaj dalej >
 • Gry wideo, LEGO oraz K-pop wśród fraz wyszukiwanych przez dzieci najczęściej przed Bożym Narodzeniem 2020 r.

  16 grudnia 2020 - Przeglądy

  Eksperci z firmy Kaspersky odpowiedzialni za rozwiązanie Kaspersky Safe Kids przeanalizowali zanonimizowane żądania wyszukiwania wpisywane w internecie przez dzieci w listopadzie - w okresie, gdy sporządzają one zwykle listy prezentów, jakie chciałyby otrzymać na Boże Narodzenie. Najpopularniejszą grę stanowił Roblox, najbardziej pożądaną zabawką były klocki LEGO, natomiast najpopularniejsze wyszukiwania dotyczące muzyki to zespoły BTS oraz BLACKPINK reprezentujące nurt K-pop.

  Czytaj dalej >
 • Kaspersky Lab Polska otrzymuje prestiżowe wyróżnienie "Symbol Dekady"

  15 grudnia 2020 - Wydarzenia

  Kaspersky Lab Polska, dostawca rozwiązań bezpieczeństwa IT, informuje o otrzymaniu prestiżowego wyróżnienia "Symbol Dekady" przyznanego przez redakcję "Monitora Rynkowego" w "Dzienniku Gazecie Prawnej" oraz "Monitora Biznesu" w "Rzeczpospolitej". Za "Symbol Dekady" uznano sześć polskich organizacji, a firma Kaspersky Lab Polska była w śród nich jedynym przedstawicielem branży cyberbezpieczeństwa.

  Czytaj dalej >
 • Liczba roku: w 2020 roku każdego dnia badacze z firmy Kaspersky wykrywali 360 000 nowych szkodliwych plików

  15 grudnia 2020 - Przeglądy

  W 2020 roku badacze z firmy Kaspersky wykrywali dziennie średnio 360 000 nowych szkodliwych plików - o 5,2% więcej niż w poprzednim roku. Wynikało to w głównej mierze z dużego wzrostu liczby trojanów (szkodliwych narzędzi zdolnych do wykonywania szeregu działań, w tym usuwania danych oraz szpiegowania) oraz backdoorów (szczególny rodzaj trojana, który przekazuje atakującym zdalną kontrolę nad zainfekowanym urządzeniem), wynoszącego odpowiednio 40,5% i 23%.

  Czytaj dalej >
 • Temat roku w cyberbezpieczeństwie: praca zdalna

  11 grudnia 2020 - Przeglądy

  W 2020 roku roku okoliczności zmusiły nas, byśmy w większym stopniu wykorzystywali platformy oraz narzędzia cyfrowe - zarówno w pracy, jak i innych aspektach naszego życia. Zasada: "Zostań w domu, bądź bezpieczny" spowodowała, że organizacje dostosowały swoje sieci korporacyjne do nowej sytuacji, a z drugiej strony pojawiły się nowe zagrożenia lub wzmocnieniu uległy te wcześniejsze. Nie oznacza to wzrostu łącznej liczby ataków zidentyfikowanych w 2020 r. - wyraźnie zmienił się jednak rozkład ich poszczególnych rodzajów. Badacze z firmy Kaspersky odnotowali 242% wzrost ataków siłowych na protokoły RDP (związane ze zdalnym dostępem do urządzeń) w porównaniu z poprzednim rokiem, a do tego pojawiło się 1,7 miliona unikatowych szkodliwych plików podszywających się pod aplikacje służące do komunikacji korporacyjnej. Dane te pokazują, że atakujący biorą na celownik użytkowników, którzy pracują zdalnie.

  Czytaj dalej >
 • 1/4 graczy na całym świecie nie mówi swoim rodzicom, ile czasu poświęca na gry wideo

  10 grudnia 2020 - Wiadomości prasowe

  Jedna czwarta (27%) graczy na całym świecie wstydzi się tego, ile czasu poświęca grom, i ukrywa ten fakt przed rodzicami - wynika z globalnego badania1 firmy Kaspersky. Problem ten stał się tematem dyskusji podczas panelu na żywo "Mums Got Game".

  Czytaj dalej >