Tylko teraz Kaspersky Total Security w cenie Kaspersky Internet Security!  Sprawdź ofertę »

X

"Bady" (aka "Code Red") jest niegroźny, "SirCam" to już prawdziwa epidemia

Pogłoski dotyczące powtórnej epidemii robaka "Code Red" (znanego rónież jako "Bady") są tylko pogłoskami, podczas gdy epidemia "SirCam'a" rozszerza się w zastraszającym tempie.

Jak już pisaliśmy, media na całym świecie informują o możliwości powtórzenia się epidemii robaka internetowego "Bady" (Code Red), szerząc panikę i wprowadzając zamęt. Jeszcze raz podkreślamy, że Bady nie stanowi żadnego zagrożenia dla domowych użytkowników komputerów, ponieważ może on infekować tylko komputery działające pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 2000 Server z zainstalowanym Microsoft Internet Information Server (IIS) oraz z włączoną usługą indeksowania. Konfiguracja taka jest wykorzystywana tylko na specjalnych serwerach.

Innym czynnikiem wywołującym panikę związaną z robakiem Bady były przypuszczenia o możliwości powtórzenia się epidemii, która miała miejsce w lipcu bieżącego roku. Wtedy to robak zainfekował ponad 350 000 serwerów WWW i przeprowadził potężny atak DDoS na stronie WWW Białego Domu (www.whitehouse.gov). Jednak epidemia nie powtórzyła się i nic nie wskazuje na to aby coś mogło to zmienić.

Niestety bezpodstawna panika związana z robakiem Bady odwróciła uwagę użytkowników od prawdziwego zagrożenia - robaka "SirCam". W stopniu rozprzestrzenienia się wirus ten dawno już "pobił" "LoveLetter'a" oraz "Melissę" razem wzięte. W przeciwieństwie do robaka Bady, SirCam stanowi zagrożenie zarówno dla domowych użytkowników jak i dla sieci korporacyjnych podłączonych do Internetu. Robak ten wysyła poprzez pocztę elektroniczą losowe pliki z zainfekowanego komputera do użytkowników zapisanych w książce adresowej. Ponieważ pliki są wybierane przez robaka losowo mogą one zawierać zarówno nieistotne informacje jak i tajne bądź poufne dane.

Uważamy, że należy więcej uwagi poświęcić robakowi SirCam - zdążył on już zająć pierwsze miejsce na liście najszerzej rozprzestrzenionych wirusów, pozostawiając konkurencję daleko w tyle.

Procedury neutralizujące robaka SirCam zostały dodane do antywirusowych baz danych programu Kaspersky Anti-Virus 17 lipca bieżącego roku.

Dla użytkowników innych programów antywirusowych oraz dla tych, którzy nie używają żadnego z nich, firma Kaspersky Lab stworzyła specjalne narzędzie umożliwiające całkowite usunięcie robaka SirCam (włącznie z odzyskaniem pierwotnej postaci rejestru systemowego). Narzędzie można pobrać tutaj. 2001-08-04  

© 1997 - 2016 Kaspersky Lab

Wszelkie prawa zastrzeżone.
Lider na rynku rozwišązań antywirusowych